Bitirmeden önce İş Görüşmeleri

İŞ KAYGISI

Hepimizin geçtiği ya da geçeceği bir süreç:okulun bitmesi ve iş kaygısı.Peki bu dönemde nasıl bir yol izlemeliyiz?
Hepimiz lise hayatımız boyunca iyi bir üniversiteye kapak atalım da gerisi kolay düşüncesi ile yaşadık.Yapabileceğimizin en iyisini yapmaya çalıştık ve iyi ya da kötü bir yerleri kazandık.Fakat gördük ki her şey üniversite kazanmak ile olmuyor.İlk iki yılın kaygısız geçtiği doğru fakat sona doğru yaklaştıkça hepimizi ilk önce staj sonra işe girme sıkıntısı sarıyor.Gerek çevremizde gerek ailemizde çoğunlukla duyduğumuz ‘torpil’ olayı hepimiz için geçerli değil malesef. İşte bu noktada boş geçirdiğimiz vakitler yerine kendimize kattığımız değerlerin faydasını görüyoruz.Sadece derslere girerek iyi bir mühendis,bilim insanı,ekonomist,çevirmen vs olamayacağımızı geç de olsa anlıyoruz.Zararın neresinden dönsek kardır diyerek kolları sıvıyoruz ve hedeflerimize ulaşmak adına tırmalamaya başlıyoruz.
Öncelikle şirketlerin staj ya da iş başvurularında koşul olarak sundukları ‘olmazsa olmaz’ ları var.Bunları önceden tespit edip ufaktan bu konuda çalışmaya başlamak çok önemli.Peki nedir bu olmazsa olmazlar?

  • Yabancı Dil (ingilizce şart olmak üzere en az 2 yabancı dil)
  • MS Office Programları,ERP Programları ve diğer yazılım programları(ileri seviye)
  • Takım çalışması ve iletişim konusunda yetenekli çalışanlar
  • İşe başvurma sürecine kadar kariyerimiz ve kendimiz için neler yaptığımız
  • İleriye dönük hedeflerimiz

Bunlar şirketlerin olmazsa olmazları yani aslında kağıt üzerinde aradıkları. Asıl olay bundan sonra başlıyor yazdıklarımızı artık eyleme dökme vakti geldiğinde ne kadarının gerçek ne kadarının ‘sözde’ olduğunu belirliyorlar zaten her şirketin ilk bir ay deneme süreci var sizi ve yaptığınız işi beğenmezlerse sizi işten çıkarma yetkisine sahipler.
Ön başvurunuzun kabulünden sonraki adım ikili görüşmeler olarak nitelendirilen işe alım personelinin size yönelteceği sorulardan oluşan konuşma bölümü. Burada ne kadar iyi konuşup kendinizi ifade ederseniz karşınızdaki kişide bırakacağınız izlenim o kadar iyi olacaktır.Bazı şirketler bu görüşmeleri ingilizce yapıyorlar bazıları türkçe bazıları ise 2 aşamadan oluşan hem türkçe hem ingilizce. Heyecanımızı dizginleyip hem rahat bi o kadarda resmi bir görüşme içinde olduğumuzu unutmadan davranmamız gerekmekte.Beden dilimiz yani el kol hareketlerimiz oturma tarzımız mimiklerimiz bile onların bizim hakkımızdaki düşünceleri için oldukça belirleyici.
Okuduğumuz okul başvurumuzun eleme kısmında etkileyici bir faktör olsa da sonraki kısımlarda öğrendiklerimizi ortaya dökmemiz iş hayatımızın yeteneklerimiz doğrultusunda ilerleyeceğinin sinyalini veriyor.
Son yıllarda şirketlerin favori sorusu ise : Daha önce hiç yurtdışına çıktınız mı ? (eğitim ya da seyahat)
Bunu bize sorma sebepleri ise hem dil hem de diğer kültürleri ne kadar biliyoruz ? Çünkü iletişim gücümüz farklı kültürlerle olan insanlardan edineceğimiz bilgiler tecrübeler ile doğru orantılı olarak gelişiyor.Yani ne kadar çok tecrübe o kadar çok birikim o kadar çok başarı demek bir bakıma.
Sonuç olarak üniversiteye geldiğimiz anda aslında her şey yeni başlıyor sadece derslere sınavlara girerek kağıt üzerinde mezun olmak şuanda ülkemizde yüz binlerce insanın yakındığı işsizler furyasına katılmamızdan başka bir işe yaramıyor.Okul hayatımızda gerek erasmus,work and travel ,avrupa değişim programları vb gerekse katıldığımız seminerler ,eğitim programalrı ,kurslar,çevremiz hatta okuduğumuz kitaplar bile bizim için hanemize birer artı olarak işleyecek. Zor ama bir o kadar heyecan verici bu dönemde hepinize başarılar

Aşağıdaki örnek ise eczacıbaşının uzun dönem staj alım süreciyle ilgili bir kişinin deneyimine dayanarak yazılmış.(alıntıdır)

genel yetenek sınavı, ön görüşme, ingilizce sınavı, simülasyon, kişilik envanteri ve son mülakattan oluşuyor alım süreci.

simulasyon asamasindan sonra elenen biri olarak su bilgileri verebilirim bu staj programiyla ilgili: genel yetenek testi diger firmalarin yaptigindan daha insafli, en azindan yetistirebilme ihtimali var. son bir iki soru yetismeyebiliyor ama cok sorun degil bu.

ardindan ön gorusmeye giriyorsunuz, bu gorusme iyi gecerse – ki kotu gecme ihtimali pek yok eger neye basvurdugunuzu ve ne istediginizi biliyorsaniz – ingilizce sinavina katiliyorsunuz.

ingilizce sinavi reading ve listeningden olusuyor ve onlarin belirledikleri bir yerde bilgisayar ustunden yapılıyor, dogru bildikce sorular zorlasiyor, yanlis cevapladıkça kolaylasiyor, yani herkes ayni sorularla karsilasmiyor. bunu da gecerseniz simulasyona cagiriliyorsunuz.

simülasyon, on gorusmeyi yaptiginiz yerde yapılıyor. 3 kisimdan olusuyor, bunlar planlama, problem cozme ve gorusme kisimlari.
planlamada size bir gunluk duzenlenmis katilmaniz gereken aktiviteler veriliyor, bunun ustune o gun yeni ortaya cikan aktiviteler ekliyorlar ve o gunu yeniden nasil planlayacaksiniz buna bakiyorlar. buraya kadar secim asamasi gayet mantikli ilerliyor ancak problem cozme ve gorusme tam anlamiyla fiyasko.

problem cozme 4 sorudan oluşuyor, 3’er dakika düşünme süresi var ve surekli sizden iki calisan arasindaki sorunlari cozmenizi istiyorlar, heralde sirkete ara bulucu olarak falan katildigimizi zannediyorlar. ben finans icin basvuruyorsam banane bu problemlerin nasil cozuleceginden di mi?

gorusme kismi da rezalet cunku calisanlardan birisi varmis ve toplantilara gelmiyormus isi aksatiyormus falan, siz de gidip bunu ikna etmeye calisiyorsunuz nolur gel lutfen gel diye. oldu amk, biz staja bi gun gelmesek siktir edecek olan adamlar boyle gercekci olmayan ve yine bizim isimiz olmayan bir seyi yapmamizi bekliyorlar.

simulasyon kismini biraz daha mantikli yaparlarsa guzel bir eleme sureci isliyor, kisilik envanteri falan zaten hikayedir de isiniz son mulakata kaliyor.

159 sizce ne?

BURDA OLANLAR ARAMIZDA

Öyle bir kere girip çıkma ile bu siteden vazgeçemezsin. Bilgiyi çayla istersen bir kaç kez tekrar gel bu sayfaya hatta aşağıya bir yorum yap ismin yürüsün. Ayağın alışsın...
Sabahsekiz kıraathanesi seni her zaman bekler.

İlk yorumu siz yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir