Çeyiz Hesabı Devlet Katkısı Hesaplaması

Çeyiz Hesabı Nedir?

Çeyiz hesabı devlet katkılı (en fazla %20) tasarrufu teşvik eden hesaptır. Bu hesaptan faydalanmak için en önemli koşul 27 yaşından önce evlenmeniz gerekliliğidir. Bu yazıda Çeyiz Hesabının 27’den önce evlenmek isteyenler için faydalarından bahsedeceğim.

Çeyiz hesabını nerde açabilirim?

Çeyiz hesabını Türkiye’deki tüm bankalarda açabilirsiniz. Hesabı açmak için sevdiğiniz, evleneceğiniz birinin olması gerekmiyor.

Çeyiz hesabından faydalanmak için kaç yaşında olmam gerekiyor.?

Öncelikle sistemde 3 yıl kalmak zorunda olduğunuz ve en geç 27 yaşında evlenmeniz gerektiği için 24 ve 24’ten küçük olmanız gerekiyor. Aynı zamanda 18 yaşından küçük olmanız sizin bundan mahrum olduğunuz anlamına gelmiyor. Ebeveyn yardımı ile bankalarda kendi adınıza hesap açtırabilirsiniz. Sonuç olarak 24 yaşından küçük olmanız gerekiyor.

Ne kadar devlet katkısı alacağım?

Devlet maksimum 5000 TL katkı yapıyor. 3-4 yıl %10, 4-5 yıl %15, 5 yıl üzeri ki( en geç 19 yaşından küçük iken başlamanız gerekiyor) %20 oranında devlet katkısı alıyorsunuz.

Ödemeler nasıl olmalı?

Ödemeler aylık veya 3 aylık bazda yapılmalıdır. Aylık en az 100, 3 aylık en az 300 TL yatırmalısınız. En fazla da devletten 5000 TL alacağınızı ve 5 yıldan fazla para yatırdığınızı düşünürsek maksimum 25000 TL yatırmış olmalısınız.

ÇEYİZ HESABI ANALİZİ

  • Eğer erken yaşta evlenmek istemiyorsanız veya kısmet bu işler diyorsanız bu devlet katkısından faydalanamayabilirsiniz. Bu yüzden sizin için bu katkının garantisi yok. Bunu düşünün derim
  • Sistemde en az 3 yıl kalmanız gerekmekte ve en az 100 TL yatırmalısınız. Sonuç olarak en az 3600 TL yatırım yapmak zorundasınız.
  • Ayrıca sisteme dahil olduktan sonra istediğiniz zaman parayı çekemiyorsunuz yılda en fazla iki kez  para çekebilirsiniz.
  • Şimdi size bir örnek ile teşviğin ne kadar faydalı olduğunu göstereceğim:

Her ay 100 TL yatırıp 3 yıl boyunca bankaların %12.4, %12.5 faiz oranlarıyla yapılmış bir hesap dökümü resimdedir. (şuan faizler düştüğü için 11 civarında)

ÇEYİZ HESABI ANALİZ
ÇEYİZ HESABI ANALİZ %12.4 FAİZ İLE

RESİMİ GÖRMEKTE ZORLUK ÇEKENLER İÇİN TIKLAYIN AÇILDIKTAN SONRA KAYDEDİP BİLGİSAYARINIZDA İNCELEYEBİLİRSİNİZ.

SONUÇ:

Yukarıda görüldüğü gibi 100 TL’lik yatırımlar %12.4 FAİZ sonucu kazancınız 3 yıl boyunca 687 TL. Çeyiz hesabınızın üstüne devlet katkısı; örnekte biriktirdiğiniz 4287 TL‘nin %10’udur. Hesaplama en düşük bütçe şekilde yapılmıştır. Toplam 3600 TL yatırımınıza 3 yıl sonunda 1116 TL ekstra para kazanmış olmaktasınız.

4287+428= 4716 TL ELDE EDİYORSUNUZ.

Eğer aylık yatıracağınız tutarı ve sistemde kaç ay kalacağınızı yorum kısmına yazarsanız devlet katkısı ile ne kadar para kazanabileceğinizi yorumlayarak sizlere aktaracağım.

182 sizce ne?

BURDA OLANLAR ARAMIZDA

Öyle bir kere girip çıkma ile bu siteden vazgeçemezsin. Bilgiyi çayla istersen bir kaç kez tekrar gel bu sayfaya hatta aşağıya bir yorum yap ismin yürüsün. Ayağın alışsın...
Sabahsekiz kıraathanesi seni her zaman bekler.

İlk yorumu siz yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir