İŞKUR – İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI

İl Müdürlüğümüz tarafından İşbaşı Eğitim(Staj )Programı kapsamında; en az lise, (lise dengi ve üstü) düzeyindeki eğitim programlarından mezun olmuş işsizlerin, istihdam edilmelerinin kolaylaştırılması ve bir meslek edinmeleri amacıyla mesleki yeterliliklerini geliştirebilecekleri, staj programları düzenlenecektir.

İŞBAŞI EĞİTİMİ

İşbaşı Eğitim(Staj) programlarının uygulanmasına yönelik genel esaslar ise aşağıda belirtilmiştir:

a– Kurumca; en az lise, (lise dengi ve üstü) düzeyindeki eğitim kurumlarından mezun olmuş işsizlerin, mesleki yeterliklerini geliştirebilecekleri İşbaşı Eğitim programları düzenlenebilir. İşbaşı Eğitim(Staj) programları en az 5 çalışanı bulunan işyerlerinde düzenlenir.

İşyerleri, yararlanıcıların başvurduğu mesleklere yönelik işbaşı eğitimini fiilen sağlamakla yükümlüdür.

b– Stajyerlerin,

– İşbaşı Eğitim(Staj) programlarının başlamadan önceki 6 aylık dönemde işyerine ait prim ve hizmet belgelerinde kayıtlı sigortalılar dışında olması,

– Son altı aylık dönemde işyerine ait prim ve hizmet belgelerinde bildirilen ortalama sigortalı sayısına ilave olması,

– Yararlanıcıların başvurduğu meslekte fiilen İşbaşı Eğitim(Staj) yaptırılması, gerekmektedir. Herhangi bir mesleki eğitim ve vasıf içermeyen konularda katılımcı çalıştırılamaz (beden işçisi, temizlik görevlisi, taşıma işçisi vb.).

c– Katılımcıların işbaşı eğitim programından usulüne uygun şekilde yararlanmalarını teminen işyeri tarafından en az bir sorumlunun belirlenmesi gerekir. Bu kişilerde usta öğretici olma şartı aranmaz.

d– Stajyerlere sözleşme hükümlerine aykırı herhangi bir iş yaptırılmayacaktır.

e– İşyerleri iş kazası ve meslek hastalığı konusunda gerekli önlemleri almak zorundadır.

f– İşbaşı eğitim programı kamu kurum/kuruluşlarında uygulanmaz. Kamu kurum/ kuruluşlarının payının %50’nin altında olduğu iktisadi teşekküllerde işbaşı eğitim programı düzenlenebilir. .

g-İşsizlik ödeneği alan kişiler de katılımcı olabilirler.

h– Bir işsiz İşbaşı Eğitim(Staj) programlarından bir kez yararlanabilir.

292 sizce ne?

BURDA OLANLAR ARAMIZDA

Öyle bir kere girip çıkma ile bu siteden vazgeçemezsin. Bilgiyi çayla istersen bir kaç kez tekrar gel bu sayfaya hatta aşağıya bir yorum yap ismin yürüsün. Ayağın alışsın...
Sabahsekiz kıraathanesi seni her zaman bekler.

4 Yorum

 1. Barış
  Haziran 22, 2016
  Cevapla

  Merhaba, ben bu işbaşı eğitimden bir kez yararlandım ve eğitim süresini tamamladım fakat işimden memnun değilim işimi değiştirmek istiyorum. İşi bırakıp başka bir işbaşı eğitim programından yararlanmam mümkün müdür? Ya da tekrar yararlanabilmem için ne kadar süre geçmesi gerekiyor?

  • Haziran 29, 2016
   Cevapla

   Selam Barış,
   Bir kere faydalandıysan bir daha faydalanamıyorsun diye biliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir