İTÜ GİNOVA GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ

Bu yazımda İTÜ’de girişimcilere yol gösteren bir uygulamadan bahsedeceğim. Kuruluşun adı GİNOVA, üniversitelerde girişimci sayısını artırmak amacıyla TÜBİTAK destekli kampüslerinin içinde kurulan bir girişim. Ginova ne yapar ne eder ve bunlardan kimlerin faydalanacağını metnin ilerleyen kısımlarında sizlerle paylaşacağım.

İtü Ginova?

İtü Ginova, lisans, yüksek lisans, doktora öğrenciler için seminerler düzenler ve girişimcilere danışmanlık yapar. Ayrıca İTÜ GİNOVA’nın güz ve bahar öğretim yıllarında dönem başında kayıt yapabileceğiniz ücretsiz TÜBİTAK destekli GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ vermektedir. Tübitak destekli olmasının sebebi eğitimenleri eğitime davet edebilmek için gerekli olan ücretin bir kısmını veya tamamını karşılıyor olmasıdır. Eğitim sonunda alacağınız belgede herhangi bir Tübitak damgası bulunmuyor. 2016’ya kadar Tübitak desteğinin olduğunu bundan sonrası için kendi bütçelerine bağlı olarak daha bağımsız ve çeşitli katılımcıların olacağından söz ediliyor. Bu eğitime katılmam sebebiyle sizlerle bilgilerimi paylaşıyorum ve paylaşacağım. Amaçlarını kendi web sayfalarında şöyle ifade etmişler:

Mezunların, girişimcilerin ve akademisyenlerinin etkin katılımını sağlamış, onların uzmanlık ve deneyimlerini rahatça ve özgürce paylaşabildiği pek çok mekanizmaya sahip, İTÜ ekosistemi için önde gelen buluşma noktası olmak.
Türkiye’de girişimcilik ve inovasyon alanlarında çalışan tüm akademisyenleri ve merkezleri bir araya getiren bir ulusal çekim merkezi olmak.
İTÜ Lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin çoğunluğuna sunduğumuz dersler, sertifika programları, atölye çalışmaları ve seminerler ile ulaşarak onlara girişimcilik ve yenilikçilik yolunda ilham vermek.
Girişimcilik ve Inovasyon eğitimi ve araştırması alanında uluslararası tanınan lider bir merkez olmak.

Ginova’da Neler Var?

Bahsettiğim gibi eğitim haricinde Salı günlerinde “Salı Söyleşileri” adı altında seminerler, hafta içi akşam günleri “Girişimcilik Sineması”, “Çetin Ceviz” adı altında İTÜ Çekirdek için bir adım olan girişim yarışması ve yıl boyunca çeşitli atölye çalışmaları, yarışmalar vb.
Ayrıca girişimci arkadaşlar için ISL 465E kodlu Introduction to Entrepreneurship and Innovation ve ISL 478E kodlu Entrepreneurship dersleri bulunmaktadır. Bu derslerden GİRİŞİMCİLİK adı altındaki ders çoğu veya her üniversitede olduğunu biliyorum. Bu dersi aldığınız zaman KOSGEB’den 50.000TL’ye varan Girişimcilik Destek Programı kapsamında bu hibeden faydalanabiliyorsunuz. Eğer bu derse katılmaz ve bu hibeyi almak isterseniz, KOSGEB veya İŞKUR’un sitesinde bulunan bu programın iki haftalık eğitimine katılmanız gerekmektedir.

Girişimcilik Sertifika Programı İçeriği

Başlangıç Öğrenci Patikası

  • Girişimciliğin Temelleri
  • İş Modellemesi
  • Tecrübe Paylaşımı
  • Uygulamalı Proje Yönetimi ve Proje Önerisi Hazırlama
  • Girişimciler İçin Hukuk
  • Strateji
  • Finansal Yönetim
  • Liderlik ve Yönetim Becerileri
  • Etkili Sunum

Program bu başlıklar altında teorik ve uygulamalı olarak işleniyor. Eğer aklınıza takılan birşeyler varsa lütfen yorum kısmından paylaşınız.

166 sizce ne?

BURDA OLANLAR ARAMIZDA

Öyle bir kere girip çıkma ile bu siteden vazgeçemezsin. Bilgiyi çayla istersen bir kaç kez tekrar gel bu sayfaya hatta aşağıya bir yorum yap ismin yürüsün. Ayağın alışsın...
Sabahsekiz kıraathanesi seni her zaman bekler.

İlk yorumu siz yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir