Japon yazar Haruki Murakami

Vikipedia der ki:

Japonya’nın 20. yüzyıldaki en önemli ve popüler yazarlarından birisidir.

Bu yazıda günümüzde  çok popülerleşen Japon yazar Haruki Murakami’den bahsedeceğim. Yazar romanlarında çokça bahsettiği Kyoto’da 1946 yılında doğmuştur.
Yazar Türkiye’de çevrilen eserleri ile günümüz popisi olmuş durumdadır. Kitaplarının en güzel yanı çok sürükleyici bir anlatımın olması bu da size kitap okumak için çok güzel bir başlangıç sağlıyor.

Haruki Murakami ilk kitabını 1979’da yazmış fakat Türkiye’ye ilk çeviri eseri 2004’de İmkansızın Eseri olarak yerini almıştır. Daha sonrasında Zemberekkuşu’nun Güncesi, Sınırın Güneyinde Güneşin Batısında, Yaban Koyununun İzinde, Sahilde Kafka, Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu, 1Q84, Koşmasaydım Yazamazdım, Renksiz Tsukuru Tazaki’nin Hac Yılları Türk edebiyat serisine katılmışlardır. Gözünüze çarpan 1Q84 kitabı George Orwell’ın 1984’üne bir göndermedir. Son kitabı o kadar çok talep görmüş ki daha piyasaya çıkmadan internetten rezervasyonla alınarak best-seller tahtına oturmuş. Ayrıca Haruki Murakami yaşamının bir kısmını Amerika’da devam ettiği ve kitaplarında cinsellikten bahsettiği için Japonlar tarafından eleştirilmektedir. Japon kültürünü yanlış anlattığı iddia ediliyor fakat ülkenin günümüz en önemli yazarlarından birisidir.

Eğer Japonya’ya bir ilginiz varsa Haruki Murakami’nin kitaplarını okuyarak Japonya’da şehir şehir, Tokyo ve Kyoto’da sokak sokak gezeceksiniz.
Sizlere yazarın en beğenilen sözü ile veda ediyorum.

“If you only read the books that everyone else is reading, you can only think what everyone else is thinking.”

189 sizce ne?

BURDA OLANLAR ARAMIZDA

Öyle bir kere girip çıkma ile bu siteden vazgeçemezsin. Bilgiyi çayla istersen bir kaç kez tekrar gel bu sayfaya hatta aşağıya bir yorum yap ismin yürüsün. Ayağın alışsın...
Sabahsekiz kıraathanesi seni her zaman bekler.

İlk yorumu siz yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir