Marmara Kaçamağı Edirne Gezi Rehberi

Sayın gezisever İstanbul’dan kaçmak isteyenler,

Kolay değil tabi her sabah 8 de kalkıp işe gitmek. Arada etrafıda keşfetmek lazım dedik ve yakın destinasyonlardan Edirne’de kendimizi bulduk. Edirne biliyorsunuz ki coğrafi açıdan Türkiye’nin en köşesinde Yunanistan’a sınırı olan bir ilimiz. Gönül isterdi Yunanistan’a geçmek lakin vizemiz yoktu.

Edirne’nin belli başlı gezilecek yerleri var. Bu yerler için Edirne merkeze gelmeniz yeterlidir. Başlıca yerler Selimiye Camii, Lozan Anıtı, Lozan Müzesi, Trakya Üniversitesi, Meriç Nehri üzeri kafeler, Üç Şerefeli Cami, Eski Camii, Kapalı Çarşısı diyebiliriz. Zaten şehir merkezinde bir tur yapmanız çoğu turistik yerin önünden geçmiş olursunuz.

Güzel bir istiklal tarzımsı sokağı mevcut. Araç geçmeyen geniş bir yol, sağlı sollu dükkanlar yer alıyor ve buradan süt ürünleri(peynir, yoğurt, kaymak, tereyağ) alabilirsiniz.

Edirne’de Yeme İçme

Dikkat dikkat; gidilip de almadan-tatmadan dönmeyin.

Kesinlikle Sayınbaş Pastanesinden badem ezmesi ve/veya badem kurabiyesi almadan dönmeyiniz. Kendisi ufacık bir dükkan fakat lezzet oranı gayet yüksek ki bende Vedat Milor vasıtasıyla öğrendim. Özet; Badem kurabiyesini çok beğendim.

Ciğer için aslında size özenli bir öneride bulunamayacağım. Kızartma ciğer konusunda bir akdenizli olarak bizim oralardaki mangalda küçük küçük çöp şiş tarzı ciğerin tadı bana göre hiç bir ciğer pişirimiyle aynı tadı yakalayamıyor. Her neyse çok meşhur olan Ciğerci Niyazi’ye gittim. Ekşi’de de doluca entry bulabilirsiniz bu yer hakkında; bence orta seviyedir. Ciğer servis yanılmıyorsan 14 TL’idi.

Kahvaltı kültürüne gelirsek Trakya yöresinde kahvaltı işleri oldukça az. Hani işte sucuklu yumurtalar ne bileyim hellimler olsun serpme kahvaltı yapayım gibi bir şey bulamazsınız. Bal tereyağ kaymak üçlüsü bölgenin favorisidir. Ayrıca Edirne meriç nehri yakınlarında olan kafelerde, Lozan Müzesine gidilen yol kenarındaki kafelerde kahvaltı yapabileceğiniz gibi, börek alıp kıraathane tarzı kafelere oturup yeme-içme de yapabilirsiniz.

Detaylar için lütfen yorum yazınız.

225 sizce ne?

BURDA OLANLAR ARAMIZDA

Öyle bir kere girip çıkma ile bu siteden vazgeçemezsin. Bilgiyi çayla istersen bir kaç kez tekrar gel bu sayfaya hatta aşağıya bir yorum yap ismin yürüsün. Ayağın alışsın...
Sabahsekiz kıraathanesi seni her zaman bekler.

İlk yorumu siz yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir