Mavinin 50 tonu Bozcaada Gezi Rehberi

Tenedos diyeni de var!

Bozcaada grekçe ismiyle Tenedos olarak adlandırılmış aklınızda bulunsun. Bu gezi rehberimiz de daha önce yaptığım bir kaç güzergahlı Bozcaada gezisinden farklılaştırıp Bozcaada’ya odaklanacağız.

HUZUR BOZCAADA
HUZUR BOZCAADA

Bozcaada’ya ilk defa gidecekler hayatlarının en doğru kararını verdiklerini gittiklerinde anlayacaklar. Bu yazıyı birkaç kez gidip de daha neler yapabiliriz bu güzel yerde diyenlere de cevabım elbet olacak! Bozcaadanın meltemiyle, poyrazıyla, karayeliyle kavuru sıcaklıklar tınnnnn. İstanbul’dan buraya gitmenin bir zorluğu var diyebiliriz. Destan şehrimiz Çanakkale’de ne yazık ki Avrupa’dan Anadolu’ya bağlayan köprü olmadığı için Eceabat-Lapseki-Kilitbahir lokasyonlarından feribotla karşıya geçmeniz gerekiyor. Bu noktada bayram günleri veya uzun tatillerde çok aşırı kuyruklara sebep oluyor. Çanakkale’ye köprü yapılacağı duyumlarını TV’den duyumlarını aldım ve bu da Bozcaada için daha parlak bir gelecek olduğunu gösteriyor. Bu bilgi yatırımcılar içindi

 

Neden Bozcaada diyenlere cevaplar:

Bozcaada’nın diğer sezon yerlerinden farkı “kültürü“. Benim gibi gezmeyi seven backpacker arkadaşlar bilir gezmenin kültürünüze olan etkisini. Gezmek hem kendinize olan özgüveninizi artırıyor hem de vizyonunuzu geliştiriyor. Boşuna “Çok okuyan değil çok gezen bilir” denmemiş. Tekrar gittik tekrar sevdalısı oldum bu yeriin. Bu yazıyı okuyup gitme planları kuranlar sakın vazgeçmeyin.

Bozcaada’da neler yapılır diyenlere tavsiyeler:

Buraya  herşeyi yazabilirim çünkü adada yapılan herşey en az çarpı iki zevkli oluyor. Fakat sıralarsak

 • Kesinlikle araçla adada koy, sahil keşif turları
 • Bu koylar olmazsa olmaz lütfen not ediniz;
  • Ayazma Plajı, gayet uzunca bir plaj müthiş derecede aktif. Denizi şeffaf, taşsız ve popülasyon açısından en kalabalık yerlerden.
  • Akvaryum Plajı, Ayazma kadar popülasyon fazla değil bunun da sebebi çevresinde market, kafe, duşakabin gibi ihtiyaçlarınızı karşılayamadığınızdan. Koyun isminden çıkarım yapıyorsunuzdur su o kadar güzel ki balıklarla beraber yüzüyorsunuz. Haliyle ufak bir yer, gürültüden uzak olmak isteyenler Ayazma’dan kaçıp buraya gelebilir.
 • Tabiki ada üzümlerinden yapılmış bir şarap içmelisiniz, içmeseniz de bir arkadaşınıza hediye almanızı öneririm.
 • Ada denince bir de yunan adaları denince akla gelen damla sakızı burada da çokça meşhur. Sakın Veli Dede, Çiçek Pastanesi gibi kaliteli pastanelerden damla sakızlık kurabiye tatmadan dönmeyin.
 • Ada kahvelerinde ki buralar normal kahve ortamlarından çokça samimi ve rahat olan yerlerdir. Buralarda çay ve ada tostu(ezine peyniri ve kekik) yapmadan gelmeyin.
 • Yukarda dedim ama burada açayım, adanın merkezinde köylü pazarı oluyor ve adalılar stand kuruyorlar. Buralarda kekik, nane, adaçayı satıldığı gibi zeytinyağlı sabun ve envai çeşit reçeller mevcut.
 • Gün batımını rüzgar türbinleri eşliğinde seyretmeyi unutmayın!!! Giderken çerez, şarap, peynir türevleri ile keyfinizi maksimuma çıkartın.
 • Sakın Patiska Bağ evinde kahvaltı yapmadan gelmeyin!!!! EFSANE – performans/fiyat ZİRVE
  • Not: Burda bir pastırmalı ekmek var hayran kalıyorsunuz. Ayrıca kahvaltıdan sonra ev yapımı cevizli baklava ikram ediyorlar, daha ne olsun! Lokasyon biraz zor bulunabilir bu yüzden google maps’den işaretleyip gitmenizi öneririm. Araçsız gidilmesi çok çok zor.
  • ASUDE ADA‘da kahvaltıya para vermeyin. Denendi ve sonuç değmez.

  PATİSTA BAĞ EVİ KAHVALTI
  PATİSTA BAĞ EVİ KAHVALTI
 • Akşam balık, meze türevleri ve rakı yapmak isteyenler KAPI 14 tavsiye ediyorum. Fiyatlar İstanbul gibi fazla bir farkı yok. Bayram günleri sabahtan rezervasyon yaptırmanız gerekiyor aksi takdirde yer bulamayabilirsiniz. Aşağıdaki levrek ordan

  KAPI 14 LEVLREK BOZCAADA
  KAPI 14 LEVLREK BOZCAADA

Bundan önceki Bozcaada-Gelibolu yazım http://www.sabahsekiz.com/bir-gezi-hikayesi-marmara-turu/ bakmak isteyenlere bir köşede dursun.

262 sizce ne?

BURDA OLANLAR ARAMIZDA

Öyle bir kere girip çıkma ile bu siteden vazgeçemezsin. Bilgiyi çayla istersen bir kaç kez tekrar gel bu sayfaya hatta aşağıya bir yorum yap ismin yürüsün. Ayağın alışsın...
Sabahsekiz kıraathanesi seni her zaman bekler.

2 Yorum

 1. Nur çelik
  Eylül 6, 2016
  Cevapla

  Merhaba feyt bey
  Bu bayram nerede olacaksınız merakla bekliyoruz

  Sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir