Mısır’a Gitmeden Önce

Mısır’a Gitmemeniz İçin

Mısır’a gitme planınız varsa bunu bir defa daha düşünmenizi tavsiye ediyorum. Bodoslama giriyorum konuya: ülke bize göre epeyi gelişmemiş, sanıldığı kadar ucuz değil ve turistleri $ olarak görüyorlar. Maceraseverler için Mısır gezisi güzel bir gezi olabilir fakat eğlenip insanlardan yeni şeyler öğrenmek istiyorsanız Mısır’da bunları yapmanız neredeyse imkansıza yakın. İlk konumuz ülkeyi bok götürmesi; her yer çöp her bina tozlu. Kahire, Luksor, Hurghada ve Şarm el Şeyh şehirlerinden en temizi Şarm el Şeyh ve Hurghada‘ya idare edebilir diyebiliriz. Kahire kötü Luksor ise Türkiye’nin köylerinden daha kötü gelişmemiş bir şehir. Hadi bu kadar pistiniz arabalarınız niye bu kadar pis sorusunu Mısır’da çok kez kendime sordum. Arabaların her yerinde çizik göçük, vuruk var. Hindistan’a gitmedim ama Hindistan’ı yaşadım diyebilirim.
İkinci konumuz ekonomik olmaması,
Para birimi Egyptian Poundu ve bunu elde etmek için en iyi tercih Amerikan Doları ile Mısır’a gitmek. Ülkede taksi, otobüs yani ulaşım ucuz diğer her şey Türkiye ile aynı seviyede diyebilirim.
Son konumuz turistlerin cash olarak görülmesi;
Gittikten sonra pazarlık yapmazsanız her türlü kazıklandığınız hatta pazarlık yapıp iyi pazarlık yaptım dediğiniz zaman bile kazıklandığınız  “efsane ülke MISIR”. 200 Pound denilen bir şey gerçekte 50 Pound olabiliyor. Sizde gayet 200’ü ne kadar indirebilirim diye düşünürken, utanarak 100 Pound demeniz bile adamın size çoktan değneği sokmuş olduğunu gösteriyor.

Pazarlık aşaması şöyle gerçekleşiyor:

-How much?
-200 Pound
Sizin çok düşük bir fiyat vermeniz daha sonra sıra ile fiyatı ortalamanız gerekiyor. Yani siz fiyatı 30 Pound demeniz lazım ki 80 Pound’a el sıkışa bilin.

Bunu 1 kere 2 kere yapabiliyorsunuz fakat daha sonra yeter artık diyorsunuz. Sevgili Egyptian Müslüman kardeşler sizden her seferinde ne kadar “daha fazla” koparabilirim diye bakıyor. Helal para falan kazanmıyorlar hepsi haram. Bu mantıkla zaten bu ülkenin gelişmesi imkansız. Otobüs 1 Pound ama sizden 50 Pound istiyorlar sanki siz bilmiyormuşsunuz gibi.
Önemli NOT: En mantıklı Mısır tatili için Hurghada veya Şarm El Şeyh şehirlerinde 5 Yıldızlı bir otel ayarlamak 1 gününüzü Kahire de Piramitleri görerek geçirmek onun harici otelden dışarı çıkmayın.

IMG_0970

 

 

256 sizce ne?

BURDA OLANLAR ARAMIZDA

Öyle bir kere girip çıkma ile bu siteden vazgeçemezsin. Bilgiyi çayla istersen bir kaç kez tekrar gel bu sayfaya hatta aşağıya bir yorum yap ismin yürüsün. Ayağın alışsın...
Sabahsekiz kıraathanesi seni her zaman bekler.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir