Öğrenci İçin Mısır Vize Evrakları/Başvurusu

Afrika ülkesi Mısır’a VİZE ile gitmemizin tek sebebi hükümetin Mısır’da darbe yapılmasını kınaması ve Mısır hükümeti ile ters düşmesidir. Yeşil pasaport sahibi olanlar vizesiz seyahat edebiliyor fakat bordo pasaportlu arkadaşlarımız ki benim gibi, vize almak zorundalar.

Öğrenci iseniz evraklarınız daha kolay fakat çalışan iseniz biraz daha evrak istiyorlar. Ben bu yazımda sadece öğrenci için mısır vizesi evraklarını paylaşacağım.

Evrakları sıralamadan önce olayı hemen aktarıyorum:

İstanbul için Mısır Konsolosluğu Bebek’te ve kime sorarsanız söyleyecek bir konumda çünkü denize sıfır bir saray misali… Bu konsolosluk binasının güzel olması sizi hiç ilgilendirmiyor çünkü siz sadece kapıdan içeri girdiğiniz an 2 metre ilerleyebiliyor ve 5metrekare bir yerde vize başvurunuzu yapıyorsunuz. Dışarıda güneşin altında sıraya geçiyor, herkesi tek tek çağırıyorlar ve 5 metrekarelik güvenlik kulubesine benzer bir odaya girip evraklarınızı teslim ediyorsunuz.

Danışman şirketleri ise 250 tl istiyorlar harç ücreti 110 tl uğraşmak istemeyenler için bilgilendirelim.

Öğrenci Vize Evraklar

 1. Öncelikle öğrenci belgeniz
 2. Uçak rezervasyonu gidiş-dönüş
 3. Otel-kalacak yer rezervasyonlarınız tüm kalacağınız tarih boyunca
 4. Nüfus cüzdanı fotokopisi
 5. Pasaport fotokopisi
 6. Son olarak da mısır vize başvurusu formunu doldurup veriyorsunuz(google’da aratıp bulabilirsiniz link vermiyorum ileride kırılabilir )

Tabi vize müracaatı sırasında çok sevimsiz bir kadın var onu da çekmek zorundasınız. Kadına da kızmak istemiyorum. Çünkü o kadar kişi ile tek başına uğraşıyor.

Önemli Vize Başvurusu için Notlar

Başvurunuzu saat 10.00-12.00 arasında yapabilirsiniz. 12’den sonra gelenler başvuru yapamıyor fakat 11.59 da girerseniz sizin işiniz bitene kadar başvurunuzu alıyorlar.

Sistemin işleyişi: Başvurduktan 10 gün sonra mısır konsolosluğunu arıyor ve vizenizin çıkıp çıkmadığını soruyorsunuz eğer çıktıysa, konsolosluğa tekrar gidiyor 110 tl (tam), 70 tl (öğrenci) harç ücretini, pasaportunuzu ve 2 adet vesikalık fotoğrafınızı veriyorsunuz. Bunlardan sonra bitmesini isterdik ama bir adım daha var… Son evrakları verdikten 2 gün sonra pasaportunuza vizeyi basıyorlar ve tekrar gidiyor alıyorsunuz. iyi gezmeler

204 sizce ne?

BURDA OLANLAR ARAMIZDA

Öyle bir kere girip çıkma ile bu siteden vazgeçemezsin. Bilgiyi çayla istersen bir kaç kez tekrar gel bu sayfaya hatta aşağıya bir yorum yap ismin yürüsün. Ayağın alışsın...
Sabahsekiz kıraathanesi seni her zaman bekler.

2 Yorum

 1. Mart 26, 2016
  Cevapla

  Selam Zeki
  Öncelikle şu yazıyı okumanı tavsiye ediyorum. http://www.sabahsekiz.com/misira-gitmeden-once/

  Bunun haricinde söylemek istediklerim:
  -Kahire’ye gidip piramitleri mutlaka gör. Çok pis bir yer ama pazarlık yapıp içeride deveye bin.
  -Kahire’de piramit sana yeter. Hurghada şehri turistik ve ben şarm el şeyhden daha çok beğendim. Mutlaka kızıl denizde dalış(diving) yap. Benim ilk deneyimimdi ve muhteşemdi. Çok güzel mercanlar etrafında renkli balıklar göreceksin.
  -Şarm el Şeyh daha turistik bir yer. Burada da denize girebilirsin. Bir hotel ayarlayıp burada 5 yıldızlı bir tatil yap. Turistik mağazalardan alışveriş yapmadan önce iyi pazarlık yap.
  -Luksor çooook tarihsel, firavunlar, piramitler hakkında çok iz taşıyor. Nil nehri kıyısındaki bu şehir aslında köy ve hiç gelişmemiş. Bu yüzden buraya gitmeyi düşünüyorsan bunu unutma. Gezinde belki hayıflanacaksın ama gezi bitince de iyi ki gitmişim diyeceksin.

 2. Zeki
  Mart 26, 2016
  Cevapla

  Feyt bey öncelikle bilgilendirici yazınız için teşekkürler, önümüzdeki yazı değerlendirmek adına Mısır gezisi planlıyorum, 5 günlük bir gezi için kesinlik gitmelisin dediğiniz yerler var mıdır? Var ise paylaşabilir misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir