Schengen Vizesi ve Bölgesi Nedir?

Blog’da birkaç schengen vizesi hakkında yazı bulunmakta fakat olayı biraz daha basite indirerek bu yazıda sizlere paylaşacağım. Schengen ile yukarıdaki arama çubuğundan araştırma yapabileceğiniz gibi vize sponsorunun kimler olabileceğini, vize için sponsor yazısını ve birden fazla ülke seyahatiniz için gerekli olan seyahat planını kelimelerin üstüne tıklayarak da bulabilirsiniz.

Schengen Bölgesi Nedir?

Öncelikle konuya Schengen’in ne olduğundan başlıyorum.

Schengen, Avrupa Birliğindeki anlaşmalı ülkeler arasında izinsiz seyahat sağlayan bir uygulamadır. Schengen uygulaması ile Avrupa Birliği üye ülkeleri arasında Türkiye’de şehirler arası yolculuk ettiğiniz gibi seyahat edebilirsiniz. Herhangi bir Schengen ülkesinden alacağınız Schengen vizesi ile diğer ülkeler arasında seyahat edebilirsiniz. Örnek: Fransa’dan vize talep edip Schengen alırsanız İtalya, Yunanistan, Almanya gibi diğer Schengen ülkelerinde özgürce seyahat edebilirsiniz.

Herhangi birinden alacağınız vize ile seyahat edebileceğiniz 26 ülke şunlardır:

Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre

Bu ülkelere katılacak muhtemel adaylar olması gibi yeşil olan ülkeler ekstra schengen harici kontrol yapabilmektedir.

SCHENGEN BÖLGESİ
SCHENGEN BÖLGESİ

Haritada yeşil olan yerler Schengen’i kabul de edebilir red de edebilir.

ÖĞRENCİYİM SCHENGEN VİZESİ NASIL ALACAĞIM?

Avrupa’da Schengen ülkelerinden herhangi birine seyahat etmek istiyorsanız hepsi için aynı başlık, Schengen Vizesi almanız gerekmektedir. Schengen vizesinin şekli, boyutu tektir. Sadece hangi ülkeye başvurursanız o ülkenin dilinde isim, soyisim, doğum tarihiniz, pasaportunuzun süresi, kalacak gün sayısı yazılır. 

Vize başvuru kuralları içerisinde en önemlisi hangi ülkeyi ziyaret ediyor olmanızdır. O ülkeden başka ülkelere gidecekseniz ayrıca çok önemli bir nokta vardır. Bu, giriş yapacağınız ülkeden değil hangi ülkede daha çok kalacaksanız o ülkeden vize almanız gerektiğidir. Ayrıca yanlış beyan verip İtalya da kalacağınız gösterip Fransa’ya gidebilirsiniz. Çünkü Schengen Schengen’dir.

Öğrencisiniz Schengen Vize ile Avrupa’da bir kaç ülke gezmek istiyorsanız yapmanız gerekenler:

Başta öğrenci olduğunuz için vize, evrakta sahtecilik yapmadığınız sürece kolaylıkla çıkar. İstenilen evraklar ülke ülke değişse de hepsi yaklaşık olarak aynı şeyleri istemektedir. Mesela hepsi biyometrik fotoğraf ister fakat Hollanda’nın biyometrik fotoğraf boyutu ile İtalya’nın ki aynı olmayabilir.

Vize için Gerekli Evraklar:

 • Pasaport(eskisi varsa eskiside dahil var olan vizelerle), nüfüs cüzdanı, ehliyet(varsa) fotokopisi
 • Okuldan veya YÖK’ün(e-devletten) sitesinden alacağınız öğrenci belgesi
 • Olmazsa olmaz hostel, otel (yani kalacak yer) ve uçak bileti rezervasyonunuz
 • Her ülkenin kendi Vize Başvuru Formu(doldurulmuş, temel sizinle alakalı sorular vardır)
 • Biyometrik Fotoğraf(boyutunu öğrenmeniz gerekmektedir, arkası beyaz fondur)
 • Sağlık Sigortası (seyahatiniz boyunca yapmanız gereken yurt dışı seyahat sigortası)
 • Birden fazla ülkeye gidiyorsanız  seyahat planı (seyahat planında belirttiğiniz gün sayısına dikkat etmeniz gerekmektedir çünkü belirttiğiniz en çok gün olan ülkeden vizeyi almanız gerekir)
 • Yukarıdakiler haricinde vize için gerekli finansman belgelerinizi sunmanız gerekmektedir bunlar:
 • Öğrenci olduğunuz için size sponsor olacak birinin size sponsor olduğuna dair bir dilekçe
 • Bazı ülkeler sponsorun size bağını görmek istiyor bu yüzden nüfüs kayıt örneği ile akrabalık derecenizi kanıtlamanız gerekmektedir.
 • Sponsorun bordrosu, çalışmıyorsa emekli maaşı
 • Çalıştığı yerin ticaret sicil gazetesi kaydı
 • İşyeri vergi levhası fotokopisi
 • İşyeriye ait kayıtlı olduğu oda belgesi (Ticaret Odası, Esnaf ve Sanaatkarlar Odası, Eczacılar Odası gibi)
 • Sponsorun 3 ya da 6 aylık banka dökümü (burda rivayetin aksine banka hesabında 10bin tl’ler olması değil aktif bir para girişi çıkışı yani kullanılan banka hesap dökümü olmasıdır örn:maaş yatırılan hesap)
 • Sponsorun size sponsor olduğu dilekçedeki imzasının gerçek olduğunu kanıtlamak için sponsorun ehliyet fotokopisi(arkasında imza bulunur) veya noterden alınmış imza sirküsü
 • Varsa işi kolaylaştırmak için sponsora ait herhangi bir tapu

Bu yazılan evrakların hepsi hemen hemen her Schengen Ülkesinde istenen evraklardır. Bazı ülkeler bazılarını istemeyebilir bazıları bunların dışında şeyler isteyebilir. Hepsini toplarsak, yukarıdaki liste vize başvurunuz için gerekli olan belgeleri göstermiştir. Bu evrakları toplamanız halinde vize için başvurunuzu yapabilirsiniz.

VİZE BAŞVURUMU NEREYE YAPACAĞIM?

Tüm Schengen ülkeleri başvurunuzu konsolosluktan almamaktadır. Yukardaki evrakları toplamak,kontrol etmek, eksiklikleri gidermek, postalamak gibi işleri kendileri yapmamak için aracı kurumlar oluşturulmuştur. Bu aracı kurumlar haricinde ülkeden vize talep edemiyorsunuz. Anlatmak istediğim ana aracı kurumdur. Siz gider de seyahat acentesinden Schengen Vize talep etseniz dahi seyahat acentasıda bu ana kurumlara gider ve vizeniz için başvuruda bulunur. Seyahat acenteleri, uçak firmaları, turlar vb firmalar vize için en aşağı 400 TL olmak üzere 800 TL’ye kadar vize başvuru ücreti ister. Halbuki ortalama ücretler herhangi bir Schengen ülkesi için 70-90 lira aracı kurum, 180-200 (60Avro) lira konsolosluk olmak üzere yaklaşık 280 TL gibi bir ücret çıkmaktadır.

Hangi ülke için hangi aracı kurum

İTALYA VE ALMANYA için İDATA
İSPANYA, HOLLANDA, FRANSA, YUNANİSTAN, ÇEK CUMHURİYETİ, AVUSTURYA, BULGARİSTAN, BELÇİKA, POLONYA, İSVEÇ, MALTA, FİNLANDİYA, DANIMARKA için VFSGLOBAL

Daha fazla bilgi almak için lütfen yazının altındaki yorum kısmından sorularınızı paylaşınız.

656 sizce ne?

BURDA OLANLAR ARAMIZDA

Öyle bir kere girip çıkma ile bu siteden vazgeçemezsin. Bilgiyi çayla istersen bir kaç kez tekrar gel bu sayfaya hatta aşağıya bir yorum yap ismin yürüsün. Ayağın alışsın...
Sabahsekiz kıraathanesi seni her zaman bekler.

6 Yorum

 1. Esra
  Ekim 22, 2017
  Cevapla

  Merhabalar, ben aralıkta danimarkaya gitmeyi düşünüyorum aile ziyareti olacak teyzem sponsor olabilir mi kaymakamlıktan teyzem olduğunu gösterecek bir kanıt olması zorunda mı

 2. Gamze
  Haziran 25, 2016
  Cevapla

  Merhabalar.
  Ben toplamda en fazla 15 gün sürecek interrail yapmak istiyorum fakat tren biletimi burdan değil Macaristan’a uçup ordan alacağım. Rotamda trenle gideceğim 5 farklı ülke ve yine en son uçakla gideceğiim 1 ülke daha var. Ülkelerde kalacağım günler 2 ile 3 gün arası değişiyor.
  Bu durumda en uygunu başvurumu Macaristan Konsolosluğundan mı yapmam olur?
  Ve aracı kurum olmadan direkt başvurumu yapabilir miyim sizin saydığınız ülkeler arasında da yok zaten.

 3. rojda
  Nisan 25, 2016
  Cevapla

  merhaba sponsorumun banka döküü yerine kendi banka dökümümü kullansa kabul olur mu acaba ?

  • Nisan 25, 2016
   Cevapla

   Ne dediğini anlayamadım düzeltip tekrar yazarsan cevaplayabilirim.

 4. Şubat 23, 2016
  Cevapla

  elinize sağlık admin bey , keşke sizinle bebek starbucks da americano eşliğinde yurtdışı sohbetleri yapabilsek…

  • Şubat 23, 2016
   Cevapla

   O zaman 5 sene sonra İstanbula bekliyorum Orhan Ozdemir Bey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir