SEYAHAT PLANI NEDİR/ÖRNEĞİ

Vize için gerekli seyahat planı

Biliyorsunuz yurt dışına çıkmak için bir numaralı zorunluluk Türkiye için vize! Uzak ülkeler yani uzak asya ve güney amerika harici çoğu yer Türkiye vatandaşlarına vize istiyor. Öğrenciler için vize sponsoru yazısına ulaşmak isteyenler linkini paylaştığım yerden görebilirler. Bu yazımızda ise interrail veya çoklu ülkeleri gezmek için schengen bölgesi için istenen seyahat planını paylaşacağım.
İlk olarak aşağıdaki formatın dışında da hazırlayabilirsiniz. Ayrıca aklınıza takılan soruları, yorumlar kısmından sorabilirsiniz.
Dilekçe formatında olacağı önce hitap edilen başkonsolosluk yazılır.

Seyahat Planı Örneği

HOLLANDA BAŞKONSOLOSLUĞUNA

03.02.2016-12.02.2016 tarihlerinde yapacağım gezi programım aşağıdaki gibidir. Bilgilerinize sunarım.

03.02.2016-06.02.2016 PARİS

06.02.2016-08.02.2016 BRUGGE

08.02.2016-12.02.2016 AMSTERDAM

(KONAKLAMAYI UZATABİLİRSİNİZ)

(İSİM SOYİSİM)

İMZA

ADRES: KARANFIL SOK. NO:23 ŞİŞLİ İSTANBUL (ÖRNEK)

Bir diğer önemli nokta seyahat planınızda kalacağınız günleri vizeyi alacağınız yer ile orantılı yapmalısınız. Yani hangi ülkede daha çok kalacaksanız schengen bölgesinde o ülkeyi tercih etmelisiniz. Yukarıdaki örnekte 4 gün Amsterdam’da kaldığım için başvuruyu Hollanda Başkonsolosluğuna yapmalıyım. Eğer ingilizce seyahat planı örneğine ihtiyacınız var ise yorum kısmına belirtiniz.

1663 sizce ne?

BURDA OLANLAR ARAMIZDA

Öyle bir kere girip çıkma ile bu siteden vazgeçemezsin. Bilgiyi çayla istersen bir kaç kez tekrar gel bu sayfaya hatta aşağıya bir yorum yap ismin yürüsün. Ayağın alışsın...
Sabahsekiz kıraathanesi seni her zaman bekler.

15 Yorum

 1. birkan
  Temmuz 5, 2019
  Cevapla

  vize için amsterdam paris arası otobüs veya tren rezervasyonu istiyor. Bunu ücretsiz nereden yapabilirim?

  • sabahsekiz
   Temmuz 8, 2019
   Cevapla

   Hocam ücretsiz otobüs yapamazsın. Tren konusunda emin değilim.

 2. Emre Özçelik
  Aralık 6, 2018
  Cevapla

  Merhaba değerli arkadaşım. Öncelikle paylaşımlarından ve yardım severliğinden dolayı sana sonsuz teşekkür ederim. Şimdi benimde bu konudaki bilgilerine ihtiyacım var. Yorumlara ve paylaşım tarihlerine baktığımda üzerinden biraz zaman geçmiş. Umarım yardımcı olabilirsin. Ben isviçre vizesi alacağım ama benden seyehat planlaması istediler yani daha hoş olacağını ifade ettiler.. 65 günlük bir vize başvurusu olacak ve ekstra bir garanti olması için sunacağım bu belgeyi. Sizce bunu nasıl yapmalıyım ? Belirtmem ve üzerinde durmam gereken özellikle tavsiye edeceğiniz hususlar var mı ? Bunu Türkçe ve Almanca olarak hangi dilde sunmalıyım ? Yardımcı olursanız çok sevineceğim. Şimdiden uğraşların için teşekkür ederim.

  • sabahsekiz
   Aralık 6, 2018
   Cevapla

   Selam Emre,

   Eğer gezmek için gidiyorsan önemli not: gezi planında hangi ülkede en çok kalacaksan vizeyi oradan alman gerekiyor. İsviçreden alacaksan 65 günlük gezinin çoğunu burada geçirmen gerekiyor.

   Otelde kalacaksan rezervasyon bilgileri davetiye var ise davetiye, otobüs, tren vs ne ile gezeceksen rezervasyon bilgileri istenir. Interrail bileti ise kopyası.

   Türkçe yazsan yeterlidir konsoloslukta zaten Türkçe biliyorlar.

 3. sevin
  Şubat 9, 2018
  Cevapla

  merhaba İngilizce seyahat planı örneğine ihtiyacım var yardımcı olurmusunuz?

 4. Pelsin
  Aralık 21, 2017
  Cevapla

  Ben 4 haftalığına öğrenci olarak almanyaya gideceğim . Nasıl bir plan hazırlamam gerekiyor acil bilgi verirmisin iz?

 5. Elif
  Aralık 4, 2017
  Cevapla

  İyİ akşamlar ben fransaya gezmeye gideceiğim 15 günlük bir gezi planını nasıl oluşturabilirim ?

 6. Mayıs 17, 2017
  Cevapla

  Seyahat planı yaparken rezervasyon yaptırmamiz gerekiyor mu o bölgelere? Ayrıca 6 ay önce ilk vize başvurumda 8 ve 9. Maddeden red yedim…uye topraklarından ayrilacagima dair bilgi eksik bulunmuş oba istinaden kanıtlayici ne sunabilirim? Bir de pasaportumda red ibaresi yok ama kimi pasaportunu değişmen lazim diyor kimi de ztn sistemde görüyorlar değiştirmene gerek yok diyor…siz ne önerirsiniz acaba? Ve seyahat planını italya vizesi için ingilizce mi hazırlamalıyım yoksa türkce mi?

  • sabahsekiz
   Haziran 8, 2017
   Cevapla

   Merhaba Elif,

   Seyahat planında rezervasyon yaptırman gerekiyor çünkü onlarıda vize başvurusunda otel rezervasyonlarım da bunlar diyerek sunman gerekiyor. Eğer red yediysen pasaportunu değiştirmeye gerek yok zaten red yediğin görülüyor. Bu sebeple boşu boşuna defter değiştirmekle uğraşma. Eğer düzgün evraklar verirsen red yemene rağmen vize alabilirsin. İtalya vizesi için türkçede, ingilizcede seyahat planı versen yeterlidir. İtalyan konsolosluğunda her ne kadar italyan kişiler çalışsa da hem türkçe biliyorlar, hem de türkçe bilen insanlar da oluyor.

 7. zeynep
  Mayıs 13, 2017
  Cevapla

  Merhaba, interrail yapmak için Avusturya girişli vize alacağım İngilizce seyahat planı için yardımcı olur musunuz?_? Teşekkürler

  • sabahsekiz
   Haziran 8, 2017
   Cevapla

   Geç gördüm ama bu konuda hemen yardımcı olmaya çalışacağım, linkinide ekleyeceğim.

 8. Nisan 6, 2017
  Cevapla

  ingilizce seyehat planı örneğine ihtiacım var, yardımcı olabilir misiniz? fransa için schengen vizesine başvuracağım..

  • sabahsekiz
   Nisan 7, 2017
   Cevapla

   İngilizce mi gerekiyor.

 9. Semra acar
  Ekim 25, 2016
  Cevapla

  Merhaba ben 1 haftalığına Yunanistan a gideceğim ama seyahat planımı nasıl hazırlıyacağım bilemiyorum bu konuda bilgi verirmisiniz.?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir