STRATO NameServer’siz Yönlendirme A Kaydı

Strato.com‘un Türkiye piyasasına girmesi ile 1$’a alan adı yenileme, taşıma ve kayıt başladı. Alman bir firma olan strato.com için müşteri hizmetlerinin çok iyi olduğunu söyleyemem. Aldığımız alan adını yönetmek istediğimizde nameserver yönlendirmesinin olmadığını görüyoruz. Yani Strato diyor ki alan adını benden alırsan hostunu da benden almak zorundasın.

Ucuz etin yahnisi bol olur, yavan olur, tatsız olur. Şirkete e-mail attım aslında nameserver talebinin çok geldiğini bu yüzden o özelliği yakın zamanda aktif edeceklerini söylemişler. Ne zaman aktif olur onu bilemeyiz ama bizim bu problemi çözmemiz gerekiyor.

Bunun için nameserver harici A-kaydı ile sitenizi hostunuza yönlendirebilir ve sitenizi tekrar aktif hale getirebilirsiniz. Bu işlem sonucunda nameserver adresleriniz strato’nun ki kalacak ama IP adresiniz hostunuzun bulunduğu IP adresi olacaktır. Bu sayede kullanıcılar sitenize erişebilecektir.

 

STRATO A-KAYIT İLE SİTE YÖNLENDİRME

Öncelikle strato’daki kullanıcı panelinden alan adı düzenlemelerine gelip alan adınızı yönet seçeneğini  tıklamanız gerekiyor. Bir sonraki basamak, alan adı ayarlarında DNS ayarlarını seçmek ve ilk seçenekteki A kaydı seçeneğini yönetmek. Karşınıza Strato IP adresi ve IP adresim seçenekleri çıkacak. Sizin yapmanız gereken kendi IP adresini seçerek hostunuzun bulunduğu IP numarasını yazmaktır. Örn: 5.2.34.87

Alan adınız strato’da iken whois bilgilerinizden IP adresinizin şuan için strato’ya kayıtlı olduğunu göreceksiniz. Hosting firmasının IP adresinin ne olduğunu öğrenip o şekilde yönlendirme yapabilirsiniz.

STRATO A KAYIT

NAMESERVER VE A KAYIT FARKI

Nameserver’dan illa ki farkı var. Burdaki olay siteyi ip adresine yönlendirme. Yakın sürede name server olayını getireceklerini söylüyorlar ama ne zaman gelir bilmiyorum. Nameserver olmamasının en basit ve kötü örneği cloudflare kullanamamanız. Ayrıca strato’da whois gizleme gibi ek özellikler yok.

293 sizce ne?

BURDA OLANLAR ARAMIZDA

Öyle bir kere girip çıkma ile bu siteden vazgeçemezsin. Bilgiyi çayla istersen bir kaç kez tekrar gel bu sayfaya hatta aşağıya bir yorum yap ismin yürüsün. Ayağın alışsın...
Sabahsekiz kıraathanesi seni her zaman bekler.

3 Yorum

 1. Bora
  Mart 17, 2016
  Cevapla

  wallla dostum eyvallah çok yardımcı oldu bu yazı debeleniyordum bende panelde..

  • Mart 18, 2016
   Cevapla

   Rica ederim ama yinede strato’ya mail atıp nameserver yönlendirmesini açması konusunda baskı yapmalıyız.

 2. Mart 2, 2016
  Cevapla

  +Merhaba Strato dan com uzantılı domain altım ve A kaydı ile sonucumun ip adresini yazdım, Cpanelden domain eklerken hata veriyor, siz nasıl yaptınız bilgi verirmsiniz, teşekkür ederim.
  -Strato’nun kullanıcı paneline girip, orada alan adını yönet kısmından A kaydını kendi IP adresimi girdim. Bu girdiğim ip de hosting firmasına ait ip’ydi. Eğer 410 hatası veya DNS önbelleğini sil hatasını aldıysan hosting firmanla iletişime geçmeni öneririm. Bugun Strato attığım maile ayrıca cevap verdi onlarda A kaydı ile yönlendirme yapabileceğini nameserver’ı ise yakın zamanda açacaklarından bahsetmişler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir