Torino / Turin Gezilecek Yerler

Ne yazsam ne yazsam diye düşünürken ocak ayında gittiğim torino hakkında birşeyler patlatabilirim diye düşündüm. Torino İtalya’nın kuzeyinde bulunuyor Alp dağlarının eteğinde yeteri kadar soğuk fakat çok çok beğendiğim şehir.

Torino’nun insanları refah düzeyi daha yüksek kişiler, zaten italya’nın kuzeyi zengin, güneyi fakir olarak biliniyor. Torino daha önce ülkenin başkenti ve lokomotifi konumundaymış. Şehir o kadar düzenli ve temiz ki İtalya için favori şehrim. Roma kadar turistik olmasa da gayet fazla turistik yerleri var. Bunlardan bir tanesi eyfel kulesine benzetilen Museo Nazionale del Cinema.(Ulusal Sinema Müzesi) Müze içinde onlarca sahnenin çekildiği stüdyo, geçmişten geleceğe sinema tarihi, sinema salonu, bal mumu heykelleri gibi dolu şey var. Ayrıca Fiat’ın müzesi mevcut fakat şehirden biraz uzak meraklıları gidebilir. Po nehri şehrin ortasından geçiyor ve kenarı boyunca po parkı var gayet güzel orası ama gece Afrikalı arkadaşlarımız karanlık içinde “ot piyasasını” orada yönetiyor, geceleri gezmeyi tavsiye etmiyorum. Şehirde müthiş derecede Fiat marka araba görüyorsunuz nedeni Fiat’ın orda doğmuş olmasıdır. Egypt müzesi var şehirde ilgi duyanlar gidebilir hem bilet ücreti avrupa müzelerine göre epeyi ucuz.

Ulusal Sinema Müzesi TORİNO

Museo Nazionale del Cinema
Museo Nazionale del Cinema

Buraya kesin kesin kesin gitmelisiniz. Fazla pahalı değil ve şehir merkezinde bulunan bu müze aynı zamanda yemek yiyebileceğiniz restoran ve en üst katı ile şehri ayaklarınıza alacağınız kule. O kadar büyük ve o kadar eğlenceli ki müzeleri hiç sevmeyen biri bile eğlenebilir.
IMG_7150

Manzara benim çekimim onun için fazla iyi değil Burada görünenden daha güzel olduğuna emin olabilirsiniz.

 

Ulusal müze‘de böyle katılımcının aktif bir şekilde kullanacağı eğlenceli şeyler de var.

 

IMG_7180

Güzelimsi
Gitmeden önce eğlenirken

Aklınıza takılan Torino ile ilgili herşeyi yorum kısmına yazabilirsiniz oradan cevaplayacağım.

207 sizce ne?

BURDA OLANLAR ARAMIZDA

Öyle bir kere girip çıkma ile bu siteden vazgeçemezsin. Bilgiyi çayla istersen bir kaç kez tekrar gel bu sayfaya hatta aşağıya bir yorum yap ismin yürüsün. Ayağın alışsın...
Sabahsekiz kıraathanesi seni her zaman bekler.

İlk yorumu siz yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir