Udacity Eğitim Platformu Deneyimim & Nedir?

Bu yazımızda Udacity eğitim platformundan bahsedeceğim. Önce kuruluşunu biraz anlatacağım daha sonrasında Data Foundation eğitimi aldığımı ve bu eğitimde geçirdiğim egzersiz, pratiklerden bahsedeceğim.

Udacity Nedir?

Udacity uzaktan eğitim veren bir platform. Bu platformda geliştirmek istediğiniz alanlarda eğitimlerin videoları çekilmiş bununla birlikte egzersizler yer alıyor. Sizin düzenli bir şekilde çalışmanızı sağlayarak başarmanız hedefleniyor. Udacity’de ücretsiz derslerin olduğu gibi ücretli derslerde yer alıyor. Bazı programlara ise sponsor oluyor örneğin Google. Google Developer Scholorship adı altında bir program düzenliyor. Bunu ayrıca bir yazıda belirteceğim. Google’ın kendi websitesinden niyet mektubu gibi bir yazı yazarak size Udacity’den ücretsiz bir eğitim fırsatı sunabiliyor. Benim katıldığım program Android Basics Nanodegree by Google.

 

Udacity nasıl kuruldu?

Benim bildiğim kısmıyla kurucularından Sebastian Thrun, Google’da çalışırken böyle bir açığın olduğunu fark etmiş. Bu hocamız aynı zamanda Stanford Üniversitesinde Profesörlük görevini de yapıyormuş. Mükemmel bir insan olduğundan dünyadaki tüm insanların eş hakka sahip olmadığını ve bunu dengelemek için faydalı olmaya kendini adamış. Üniversitede hocalık yaparken sadece dersine gelen belli bir kesime hitap ettiğinin farkına varmış. Fakat dünyada belki de onlardan daha parlak veya eğitime daha çok ihtiyacı olan onlarca, yüzlerce, binlerce insan olabileceğini düşünmüş. Kendi verdiği eğitimin bir kesme değil de dünyayla paylaşması gerektiğini ve o insanların ayağına internet sayesinde gitmeyi planlamış. Bunun üzerine Google’daki görevinden ayrılmış ve kurucu ortağı olan Udacity’yi kurmuş.

Bence uzaktan eğitim, dünyamızın şuan için eğitim anlayışını baştan aşağı değiştirecek. Hepimiz yaşamışızdır üniversitede derse gitmeyip finale 2-3 gün çalışarak, başarılı görünen bizler, zaman geçtikçe bildiğimizi sandığımız kavramlardan uzaklaşıyor ve unutuyoruz. Daha önceden yazdığım Udemy.com ise işleyiş olarak da bir başka uzaktan eğitim platformu. İlgilenenler o yazıma bakabilir. Bunların haricinde coursera, edx, khan academy gibi türev platformlar da yer alıyor.

Udacity Programları

Udacity Deneyimim

Dersler nasıl oluyor?

Özellikle ders seçimi yaparken size dersin içeriğinde neler olduğundan bahsediliyor. Mentör veya canlı destek var mı gibisinden.

Örnek veriyorum Data Foundation eğitimi aldınız. Syllabus dediğimiz ders takvimi paylaşılıyor.

Bu dersi 5 parçaya bölmüşler,

 • Welcome to the program
 • Introduction to Data
 • SQL for Data Analysis
 • Data Visualization
 • Next Step

Her bölümde size bu dersi bitirmeniz için öngörülen saat ihtiyacınız belirtiliyor. O kadar iyi tahminler edinilmiş ki gerçekten hayret ediyorsunuz. Netfilix’in size önerdiği filmler, Spotify’ın önerdiği şarkılar kadar iyi

Eğitimin güzel yaanı sizi yazıya veya videoya boğmaması. Kısa kısa videolar ile beraber hemen pratik yaptırmaya, size gerçek hayattan örnekler vererek onlarla öğrenmenizi sağlamayı hedeflediklerini açıkça görebiliyorsunuz. Daha önceden burada yazdığım 2016 yılına ait Linkedin verilerini bu eğitim sayesinde öğrendim.

Slack denilen bir uygulama var. Kısaca özet geçeceğim bilmeyenler olabilir. Slack whatsapp gibi bir program fakat daha çok teknolojik şeyler için kullanılıyor. Slack’i whatsapp’dan ayıran özellik, chatleşme programı gibi görünsede temelinde bilgi paylaşma yer alıyor. Slack grubuna birileri sizi link ile davet ediyor ve siz davet ettiği odaya kayıt oluyorsunuz. Sizin gibi kayıt olan kişiler farklı sohbet odaları açarak yaşadıkları sorunları paylaşıp çözüm bulabiliyorlar. Çok uluslu ise sohbet odalarını ülkelere bölerek sizin ülkenizde o eğitimi alan kişilere erişebiliyorsunuz. Google bursu ile katıldığım Android Basics eğitimi çok büyük bir oluşum olduğundan ülkelere bölünmüştü. İnsanlar hem arkadaş oldular hem de dışarıda etkinlik ayarlayıp görüştüler. Sözün özü slack uygulamasını beğendim. Takip edebilmeniz için biraz boş vaktiniz olmalı yoksa çok ileti dönüyor.

Yukarıdaki 5 partta kendi içinde partlara bölünüyor ve hiyerarşik bir şekilde eğitiminize devam ediyorsunuz. Açıkçası bu eğitimi deneyimledikten sonra üniversite okumadan bile kişileri burada ki Nanodegree denilen programlar ile ustalaşabileceğine inandım.

Yaptığınız projeleri tekrar siteye upload ediyorsunuz ve sizi kontrol ediyorlar. Eğer yanlışlarınız veya eksik kalan kısımlarınız var ise gözetmenler size geri bildirim vererek(şunu şöyle yapsan daha iyi olur gibi) sizin projenizi tamamlamanızı sağlıyor. Projeler bittikçe mezun olabileceğiniz proje kısmına geliyorsunuz ve onu da yaptıktan sonra sizi Nanodegree programdan mezun ediyorlar.

Ücretli programlar 499 $ gibi rakamlarda oluyor. Bana göre eğer odaklanacağınız bir iş ise yani öylesine değil de ben bu işi yapacağım artık bu konuda çalışmak istiyorum derseniz. Gözünüz kapalı bir şekilde alın. Faydalanmak isteyen kişiler için oldukça paylaşımlı bir site. Eğitimi alan kişiler için forum siteleri bile mevcut.

Udacity’ye puanım 10/10

Yorum kısmında almak istediğiniz eğitim varsa lütfen bildirin, üzerine konuşalım.

684 sizce ne?

BURDA OLANLAR ARAMIZDA

Öyle bir kere girip çıkma ile bu siteden vazgeçemezsin. Bilgiyi çayla istersen bir kaç kez tekrar gel bu sayfaya hatta aşağıya bir yorum yap ismin yürüsün. Ayağın alışsın...
Sabahsekiz kıraathanesi seni her zaman bekler.

8 Yorum

 1. Arge
  Ağustos 1, 2019
  Cevapla

  Çok pahalıymış.

 2. Ziya
  Temmuz 26, 2019
  Cevapla

  Merhabalar, pyhton egitimini almak istiyorum. Sifirdan girecegim sizde faydali olurmu kurs. Yeni baslayan biri icin onerirmisiniz platformu?

  • sabahsekiz
   Temmuz 28, 2019
   Cevapla

   Ziya selam,
   Öncelikle hoşgeldin.
   Mail de atan sensin sanırım. Eğer data scientist programına başvuracaksan ve python bilmiyorsan doğrudan başvurma. Zaten udacity’de görmüşssündür temel olarak öğrettiği dil yok. Seni daha çok mesleklere veya bölümlere kaydırarak öğretiyor. Yani Data Scientist eğitimi veriyor fakat senin python biliyor olmanı bekliyor. Bazı kurslarda beginner linux vs yazıyor fakat linux hiç kurcalamadıysan kurs zamanında fazla zaman harcamış oluyorsun. Bu sebeple dikkatli olmak lazım.

   Udacity’i kesinlikle öneririm fakat eğitim için kullanacağın altyapı mevcutta yoksa onu udemy’den karşılamayı daha sonrasında buradan kurs almanı öneririm. Udacity kursları pahalı biliyorsun. Udacity’de bir proje yapıp onu geliştirip CV’ne ekler ve kariyerinde farklılaşabilrsin.

   Yaşın önemsizliğini geçenlerde bir yerde görmüştüm. Niye önemsiz? Sana göre 25 erkendir bana göre 35 başkasına göre 45. Herkesin zaman kavramı kendi içinde beliriyor. Kimisi 25’inde zirve yapıyor kimisi 50’sinde. Zamanı genelleştirip ön yargı oluşturma hiç birşey için geç de değil erken de

 3. mert
  Kasım 2, 2018
  Cevapla

  udacity harika gerçekten, ancak şu an bir kurs 6-7 bin lira cıvarı olmuş durumda. Kur insaflı olsa birden fazla kurs alırdım kesinlikle.

  • sabahsekiz
   Kasım 22, 2018
   Cevapla

   Şuan kurdan dolayı pahalı olabilir. Udacity scholarship yazarak belki burs bulabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir