Vize Sponsoru Kimler Olabilir/Dilekçesi

Ayrıca bakınız: VİZE İÇİN “SPONSOR YAZISI/DİLEKÇESİ ÖRNEĞİ”

Schengen vizesi almak istiyorsanız ve öğrenciyseniz birinizin size sponsor olması gerekmektedir. Bu sponsor mevzuları çok karışık olmakla beraber bazen anne/baba harici  sponsor isteği oluyor. Bana kız/erkek kardeşim sponsor olabilir mi? Dayım, amcam, halam, teyzem sponsor olabilir mi sorularını cevaplayacağız.

Vize Sponsoru Anne-Baba harici olabilir mi?

Vize sponsorunuz anneniz ve babanız harici olabilir fakat bunun için anneniz veya babanızın oğlumun/kızımın gezi masraflarını karşılayamacağını taahüt eden dilekçe yazması lazımdır. Bu dilekçe sonucunda amcanız, dayınız, kardeşiniz, teyzeniz size sponsor olabilir.

 

Dilekçe Örneği

……..(İTALYAN GİBİ) BAŞKONSOLOSLUĞUNA

Oğlum/kızım ………………(isim soyisim sizin) 31.05.2016-22.06.2016 tarihlerinde yapacağı gezi masraflarını benim maddi durumum yetmediği ve gelirim olmadığından amcası/halası/teyzesi/kardeşi karşılayacağını arz ederim.

İsim Soyisim
(SPONSOR  OLMAYAN ANNE-BABA ISMI IMZASI 2 kopya şeklinde bunu hem annenize hem babanıza imzalatmanız gerekiyor.)

 

Tabi sizin gerçekten anneniz-babanızın imzaladığını anlamak için anneniz veya babanızın İMZA SİRKÜSÜ lazım. Noterden imza sirküsü çıkartabilirsiniz. Ehliyeti var ise arkasındaki imzadan dolayı imza sirküsüne gerek yoktur. Ehliyet fotokopisi sizin işinizi görür.

Sponsor için VUKUATLI NÜFÜS KAYIT ÖRNEĞİ çıkarmanız lazım. Bunun amacı da sponsorunuzun size ne kadar yakın olduğunu tayin etmek. Nüfüs kayıt örneğini nüfüs dairesinden ücretsiz alabilirsiniz.

8159 sizce ne?

BURDA OLANLAR ARAMIZDA

Öyle bir kere girip çıkma ile bu siteden vazgeçemezsin. Bilgiyi çayla istersen bir kaç kez tekrar gel bu sayfaya hatta aşağıya bir yorum yap ismin yürüsün. Ayağın alışsın...
Sabahsekiz kıraathanesi seni her zaman bekler.

192 Yorum

 1. emre
  Ocak 21, 2020
  Cevapla

  merhabalar ingiltere vizesi almak için kendime sponsor olucam birde kardeşime sponsor olabilirmiyim teşekkürler.

 2. ceyda
  Eylül 25, 2019
  Cevapla

  kolay gelsin her mesaja cevap attığınızı gördüm ve umutla yazıyorum:)
  ben ingiltereye gitmek istiyorum turistik vize ile fakat şu an calısmıyorum. annemi sponsor gösterip vize alma olasılığım nedir. bankada yüklü miktarda parası mevcut ve yeni iş kuruyor etkisi olur mu:) kendim babamdan emekli maası alıyorum bir artısı olur mu:)

 3. Ağustos 15, 2019
  Cevapla

  Merhabalar. Polonyaya ogrenci vizesi alacagim daha onceki yillarda sponsorum babamdi bu yil baska birisi olucak bu baska birisi illa 1. dereceden akrabami olmak zorunda 2. veya 3. dereceden akraba olabilirmi veya akraba degil sadece tanidigim bir insan olabilirmi? Ve aylik gelirleri ne kadar olmali hesap hareketleri aylik min ne kadar olmali?

 4. serrrrrr
  Ağustos 9, 2019
  Cevapla

  Merhabalar, avukat olduktan 2 ay sonra İngiltere’ye 6 aylığına dil eğitimi gideceğim. çalışmadığım için babam sponsor olacak ama çalışmıyor ve emekli değil. birden çok tapusu var.bir tane taşınmazını satıp bu taşınmazı kızımın yurtdışı eğitimi için sattım diye dilekçe versek uygun olur mu? eğer olmazsa avukat olduktan sonra 3 ay çalışıp kendi hesabımı gösterip gitsem olur mu?

 5. İsa
  Temmuz 31, 2019
  Cevapla

  Merhaba, yardımlarınızdan dolayı teşekkürler. Ben ve arkadaşım amerikaya gitmek istiyoruz(turistik olarak) ikimizde mezun olalı 1 yıl oldu. yani işsiziz bu sorunu sponsorla aşmamız mümkün mü ayrıca ikimizinde ailesinin durumları iyi eğer mümkün ise sponsor dilekçe örneğini nereden bulabilirim
  bir de ikimizde aynı anda mülakata gireceğiz bu sorun olur mu? şimdiden teşekkür ederim.

  • sabahsekiz
   Temmuz 31, 2019
   Cevapla

   İsa selam,
   Zaten işsiz isen mecbur sponsor ile başvuracaksın fakat Amerika vizesi için çok evrak hazırlayıp sözlü mülakatta tirink diye vize alan insan duydum. Sanırım USA sen gelmeden geçmişine bakıyor.
   Her konsolosluk için ayrı sponsorluk formatı yok bu formatı USA’ye uydurarak iletebilirsin.

   Randevundan sonra buraya yorum yazabilir misin arkadaşlar da öğrensinler?

   Aynı anda mülakata girmek hiç sorun olmaz. Sırayla alıyorlar.

 6. eyşan
  Nisan 30, 2019
  Cevapla

  Merhaba,

  Öğrenciyim ve turistik kısa süreli vizeye başvurmak istiyorum. Kendi hesabımda bir miktar para var ancak sponsorumun da hesabında para göstermeme gerek var mı? Sponsorumun çalıştığına dair belgeler sunmam yeterli olur mu?

  • sabahsekiz
   Temmuz 8, 2019
   Cevapla

   Eğer öğrenci ise mecbur sponsor ile başvurman gerekiyor. Kendi hesabını gösterebilirsin fakat asıl senin sponsorun maddi kaynaklarını göstermesi gerekir.

 7. Ulaş
  Nisan 26, 2019
  Cevapla

  Bir yakınımla birlikte 27 haziran – 30 haziran arası Avusturya(1gün) Çekya(3) gün olacak şekilde gezi planımız bulunmaktadır. Benim business visam vardır. Tüm uçak biletlerimiz ve ara transferde kullanacağımız otobüs biletlerimiz alınıp, otel rezervasyonlarımız yapılmıştır.

  Vize alımıyla ilgili birkaç sorunumuz olabileceğini düşünüyoruz. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz? Yakınımın durumunu anlatayım:

  1. Kendisinin ailesi aslında çok varlıklı, anne ve babasının banka hesapları çok yüksek miktarda mevduata sahiptir fakat kendisi boşanma arefesinde olduğu için banka hesaplarını kullanmıyor. Dolayısıyla banka hesabına herhangi bir giriş çıkış yapamıyor.

  2. Resmiyette abisinin dükkanında SGK lı asgari ücretten çalışan biri olarak gözükmektedir.18 yıldır primleri tamamen o şekilde ödeniyor. Aylık ücretini de elden aldığını resmi kurumlara beyan etmiştir.

  3. 3 çocuğu var ve Tapusu kendinde olan evi var. Bunlar belki vize alırken yardımcı olabilir.

  4. Pasaportunu yeni aldı, bu ilk şengen vizesi olacak.

  5. Anne ve babası çok rahatça kendisine sponsor olabilir.

 8. canan
  Nisan 23, 2019
  Cevapla

  Merhabalar öncelikle sorularım şunlar olacak;
  1) İki sponsor için ayrı ayrı dilekçede mi imza attırmalıyım yoksa tek bir dilekçede olur mu?(sponsorlar babam ve abim)
  2) Ayrıca vukuatlı nüfus kayıt örneği ingilizce mi türkçe mi olmalı(hollanda ya başvuracağım)
  3)Hesap dökümleri , babamın arsası için gösterilecek belge bunlar hepsi ingilizce mi olmalı?

  • sabahsekiz
   Temmuz 8, 2019
   Cevapla

   Selam Canan,
   İlk soru farketmez. İki şekilde de yapabilirsin.
   Vukuatlı nüfüs kayıt örneği türkçe olabilir.
   Evrakları türkçe verebilirsin sıkıntı yapma Türkiye’de yaşıyorlar.

   • canan
    Temmuz 8, 2019
    Cevapla

    ben vizeyi de aldım uçağı da bir haftaya yolcuyum geçde olsa yinede teşekkrler cevabınız için

    • sabahsekiz
     Temmuz 8, 2019
     Cevapla

     Kusura bakma Canan. Hayırlı yolculuklar, bilgilerde eksiklik yanlışlık yoktur umarım.

 9. Dorukhan
  Nisan 9, 2019
  Cevapla

  merhaba;
  02/04/2019da avusturya turistik vizesine başvurdum. 1 yıldır düzenli çalışanım öğrenci değilim. ancak dün (08/04/2019) ek evrak başlıklı bir mail aldım. içeriği
  1- Planlanan konaklamanın amacını ve koşullarını yeterince haklılaştırmadınız.
  2-Kalış hakkında sağlanan bilgiler güvenilir. Belgeler belirtilen amaç ile uyuşmuyor.
  3-Amaçlanan kalış süresi boyunca veya menşe ülkenize veya ikamet ettiğiniz ülkeye geri dönmeniz veya izninizin verildiği üçüncü bir ülkeye geçiş için yeterli geçim kaynağına sahip olduğunuzu kanıtlamamışsınız. yasal olarak bu fonları alamıyorlar.
  genel olarak parayı sorun etmişler. sorum şu. patronum bana bir dilekçe yazsa ”… isimli personelimin ../.. tarihleri arasında yapacağı seyahatinde tüm masraflar tarafımdan karşılanacaktır. banka hesap dökümü imza sirküleri vs sunduğumuzda vizeme onay verirler mi ? bunun haricinde sizin görüşlerinize de ihtiyacım var

 10. yasar
  Mart 11, 2019
  Cevapla

  Merhaba. Bu yaz başı bir tura çıkmayı düşünüyorum. İtalyadan başlayıp Hollanda ile son bulacak bir tur ama bileti almadan önce vize işlemleri ile ilgili merak ettiğim bir kaç konu var. Öncelikle bu dönem okulumu dondurdum ve pasif öğrenci olarak gözüküyorum bu durum bana herhangi bir sıkıntı yaratır mı ? Hesabımda her ay aktif şekilde para giriş çıkışı oluyor. Vizeye başvurmadan ne kadar zaman önce belirli bir miktar para yatırmalıyım ve bu para ne kadar kalmalı? Bir de sponsor annemi veya babamı göstermeme gibi bir şansım var mı ? Şuan için annem veya babamın üzerine herhangi bir gelir yok. Sponsor olarak babaannemi göstermeyi düşünüyorum bu durumu bir problem çıkartır mı ?

  • sabahsekiz
   Mart 13, 2019
   Cevapla

   Merhaba Yaşar,
   Öncelikle bu dönem okulumu dondurdum ve pasif öğrenci olarak gözüküyorum bu durum bana herhangi bir sıkıntı yaratır mı ?
   —————————–Öğrenci belgesi alabiliyor musun? Vizeye öğrenci olarak başvurduysan her türlü sponsor göstermen gerekir.
   Hesabımda her ay aktif şekilde para giriş çıkışı oluyor. Vizeye başvurmadan ne kadar zaman önce belirli bir miktar para yatırmalıyım ve bu para ne kadar kalmalı?
   —————————–Hesabındaki anlık girişlere değil hesap hareketlerine bakarlar. Öğrenci olup kendi masraflarını karşılayacağını belirtemezsin. Ya işçi gibi başvurman ve iş evraklarını toplaman gerekir ya da öğrenci gibi başvurup sponsorun banka hesabını göstermen gerekir. Kendi hesabını keyfi gösterebilirsin.
   Bir de sponsor annemi veya babamı göstermeme gibi bir şansım var mı ? Şuan için annem veya babamın üzerine herhangi bir gelir yok. Sponsor olarak babaannemi göstermeyi düşünüyorum bu durumu bir problem çıkartır mı ?
   —————————–Hepsini yapabilirsin.

 11. atakan
  Mart 10, 2019
  Cevapla

  Merhaba, Ben 36 yaşındayım.Bekarım İnşaat mühendisi olarak 10 yıldır çalıştım ama artık kariyerimi değiştirmek istedim ve 4 aydır iletişimde olduğum Amerikadaki uçuş eğitimi hocasıyla aldığım kararla pilot olmaya karar verdim. bu eğitimi Amerika’da almak istedim. Hesabımda eğitimimi karşlıyacak para mevcut. 2 adet aracım ve taksitlerini ödemeye yeni başladığım bir evim var. uçuş eğitimi alacağım için işimden ayrıldım.. Amerika vizesi almak için formu doldururken işimden ayrıldığım ve bu okula kayıt olduğum için ve okulda bana davet formu yollamasını göz önüne alarak kendimi öğrenci olarak seçtim. Öğrenci olunca sponsor göstermek gerek diyenler oldu kararsız kaldım yaşım dolayısıyla. masraflarımı karşılacayak banka hesabım olmasına rağmen emekli babamı sponsor göstermem gerekir mi. Hem gerek olduğunda masraflarımı karşılaması ve ülkeye geri döneceğimi taahhüt eden bir dilekçe ile. Yoksa kendim karşılayacağım mı demeliyim.

  • sabahsekiz
   Mart 13, 2019
   Cevapla

   Merhaba atakan,
   Öğrenci olunca sponsor göstermek gerek diyenler oldu kararsız kaldım yaşım dolayısıyla.
   —————————– Öğrenci belgen yoksa öğrenci olarak kendini gösteremezsin. Eğer vizeyi başvurduğunda çalışmıyorsan bunun için sponsor göstermen gerekir. Avrupa için bu dediklerim geçerli ama benim hiç evrak vermeden Amerika vizesi alan arkadaşlarım oldu. Bu açıdan yanlış yönlendirmek istemiyorum.

 12. peri
  Mart 8, 2019
  Cevapla

  Merhabalar. Gerçekten çok net ve açıklayıcı ilk defa böyle bir blog görüyorum.
  Benim sorularım şunlar :
  Hollandaya 3günlük arkadaş davetiyesi ile başvuruda bulunacağım.
  1-) Düzenli olarak 1 senedir çalışıyorum ve maaşım bankadan yatıyor. nisan başında başvurmayı planlıyorum. mart ve nisan ayındaki maaşıma dokunmadan hesaptaki parayı tutacağım. öncelikle 5000 tl yeterli olur mu ?
  2-) 8 martta aracımı satıyorum ve başka bir hesabıma eklenecek bu para. Paranın kaynağını satış sözleşmesi ile ispatlayabiliyorum. Ancak birden böyle bir para girişi yerleşecek gibi bir imaj yaratır mı ? yaşım 25 olduğundan.
  3-) iki hesap sunabiliyorum diye biliyorum. doğru mudur ? ikisini sunmam laf karışıklığı yaratır mı ?
  4-) Hesap dökümü 3 ay mı 6 ay mı olmalı. Çünkü araba parasının yatacağı hesap 3 ay önce açıldı. 6 aylık döküm aldığımda sorun olur mu ?

  • sabahsekiz
   Mart 13, 2019
   Cevapla

   Merhaba Peri,
   1-) Düzenli olarak 1 senedir çalışıyorum ve maaşım bankadan yatıyor. nisan başında başvurmayı planlıyorum. mart ve nisan ayındaki maaşıma dokunmadan hesaptaki parayı tutacağım. öncelikle 5000 tl yeterli olur mu ?
   —————————–Hesabında yeterli giriş çıkış var ise uygundur. Ayrıca Fransa kalacağın güne göre günlük 30 euro gibi birşey istiyor. hollanda da bu yok.
   2-) 8 martta aracımı satıyorum ve başka bir hesabıma eklenecek bu para. Paranın kaynağını satış sözleşmesi ile ispatlayabiliyorum.
   —————————–Gerek yok bence.
   3-) iki hesap sunabiliyorum diye biliyorum. doğru mudur ? ikisini sunmam laf karışıklığı yaratır mı ?
   —————————–İstersen sunabilirsin. Birşey olmaz.
   4-) Hesap dökümü 3 ay mı 6 ay mı olmalı. Çünkü araba parasının yatacağı hesap 3 ay önce açıldı. 6 aylık döküm aldığımda sorun olur mu ?
   —————————–Bir yıllık da alabilirsin ki en az 6 aylık almanı öneririm.

 13. Deniz
  Şubat 14, 2019
  Cevapla

  Selamlar
  Almanya akraba ziyareti için annemle beraber başvuru yapmak istiyoruz
  Ziyaretimizin esas sebebi bir düğün davetine katılmak.
  Belediye onaylı davetiyemiz geldi fakat annem de ben de çalışmıyoruz dolayısıyla bir sponsor göstermemiz gerekli, sorum şu ki sponsor olarak ikimiz de abimi gösterebilir miyiz ve red gelecekse ikimize de mi gelecek?
  Ve son olarak abimin sponsor dilekçesi haricinde çalıştığı yerden orada çalıştığını belgeleyen dilekçe alması gerekli mi ?
  Cevap için şimdiden teşekkürler.

  • sabahsekiz
   Mart 5, 2019
   Cevapla

   selam deniz,
   Guzel soeu sormussun. Ortak basvuru yapildigi icin red gelirse ikinize beraber gelir ayni zamansa kabul alirsaniz da beraber gelir. bazen ortak basvurularda farkli cevaplar gelse de genelde hep ayni cevap geliyor. abin sponsor olacaksa normal calisan vizesi gibi calistigi sorleton vs evraklarini toplamasi gerekmektedir.

 14. Emre Can
  Şubat 12, 2019
  Cevapla

  Merhaba Anne ve Babam sigortalı çalışan değiller ve herhangi bir mal mülk de yok. Öğrenciyim ve almanya shengen için 10 günlük turistik başvurucam. Amcam bana sponsor olacak ve 10 un üzerinde tapu, birkaç araç ruhsatı, yüksek gelirli şirketi ve yüksek miktarda para olan aktif kullandıgı banka hesapları var. Sizce amcam bana sponsor olursa vize alma ihtimalim yüksek olurmu.

  • sabahsekiz
   Mart 5, 2019
   Cevapla

   emre selam, tek kosul maddi yeterlilik degil ki ayni zamanda gezi planini da iyi anlatman gerek.

 15. Arda
  Şubat 1, 2019
  Cevapla

  Merhaba. Aylık gelirim olsa dahi anne veya babam bana sponsor olabilir mi? Teşekkürler

  • sabahsekiz
   Şubat 11, 2019
   Cevapla

   Arda selam,
   Sana sponsor olabilirler fakat o zaman evraklarını sponsora dayanarak düzenlemen gerekir. Hem kendi evraklarını hem sponsor evraklarını koymana gerek kalmaz.

 16. Seda özyurt
  Ocak 28, 2019
  Cevapla

  Merhaba Almanyaya abimin yanına gitmek istiyorum. Sponsor olarak abim olabilir mi? Türkiye de başka sponsor olabilecek bir yakınım yok. Abim almanya da olduğu için bana sponsor olamama gibi bir sorun çıkar mi ? Cevaplarsanız sevinirim, teşekkürler:)

  • sabahsekiz
   Şubat 11, 2019
   Cevapla

   Sorun olmaz, abin sponsor olabilir. Bunun haricinde abinden davetiye alman işini kolaylaştırır. Senin onun yanında kalabileceğini ve yaşanacak olumsuz şeylerden kendisinin sorumlu olabileceğine dair. Tabi ben bunları abinin orada yaşadığını varsayarak söyledim. Eğer vize ile gittiyse davetiye veremez.

 17. Begüm
  Ocak 20, 2019
  Cevapla

  Merhaba Almanya’ya staj için 3-4 haftalık gitmek istiyorum. Annem ve babam çalışmıyor, emeklilik yok.Tapu var. Bir başkasını sponsor gösterirsem vize çıkar mı? Benim durumumda ne belgeleri toplamam gerek?

  • sabahsekiz
   Ocak 22, 2019
   Cevapla

   Selam Begüm,
   Vize evrakları için:
   https://www.sabahsekiz.com/schengen-vizesi-ve-bolgesi-nedir/

   Eğer çalışmıyorlarsa ve düzenli bir gelir yoksa zaten ebeveynlerini gösterirsen red alma oranın yüksek. Annenin ve babanın kardeşlerinden birini veya kardeşlerin varsa onları gösterebilirsin.

 18. melike
  Ocak 10, 2019
  Cevapla

  Ben fransa için vize almak istiyorum . Öğrenci olduğum için sponsora ihtiyacım var ve annem belli nedenlerden dolayı sponsorum olamıyor . Bunun yerine teyzemi sponsorum olarak göstermek istiyorum ama babama ulaşma şansım yok .Babam üstte bahsedilen şeye imza veremez bu durumda sadece annemin imzalaması yeterli olmaz mı ? Bunun bir çözümü yok mudur ?

  • sabahsekiz
   Ocak 22, 2019
   Cevapla

   Sadece annenene imzalatıp babanın yurt dışında olduğunu söyleyebilirsin. İlla isteyebilirler ama şansını denemiş olursun.

 19. Öğrencii
  Aralık 31, 2018
  Cevapla

  Öncelikle bilgilendirmeler için teşekkürler.Öğrenci vizesi alarak Kanada’ya dil okuluna gitmeyi düşünüyorum. Benim aklıma takılan sorular;
  1)Kredi çekerek bu parayı göstersek sponsorda herhangi bir sorun yaşar mıyız? O paranın yanında ev tapusu da gösterirsek yararı olur mu? (Düzenli olarak emekli maaşı var.)
  2)Bir anda yüklü para girişi gözükürse de sıkıntı oluyormuş.Bununla alakalı da bilgilendirirseniz sevinirim.
  Teşekkürler.

  • sabahsekiz
   Ocak 2, 2019
   Cevapla

   Selam Öğrenci
   1)Kredi çekerek bu parayı göstersek sponsorda herhangi bir sorun yaşar mıyız? O paranın yanında ev tapusu da gösterirsek yararı olur mu? (Düzenli olarak emekli maaşı var.)
   —–Kredi çekerek tabi ki gösterebilirsin. Daha önce dediğim gibi önemli olan hesabın sirkülasyonu o yüzden senden 6 aylık 1 yıllık hesap dökümünü istiyorlar. Ev tapusunuda mutlaka göster.
   2)Bir anda yüklü para girişi gözükürse de sıkıntı oluyormuş.Bununla alakalı da bilgilendirirseniz sevinirim.
   Sıkıntı bir anda yüklü para girişinden değil, para sirkülasyonu olmadan bir anda para girişinin işe yaramaması ve bu sebeple red yenmesidir.

 20. Berke
  Aralık 9, 2018
  Cevapla

  Merhaba,
  Ben yunanistan için vize basvurusu yapacağım belgelerle ilgili sorularım var yardımcı olabilirseniz sevinirim. İlk olarak öğrenciyim ve gelirim yok ,turistik amaçlı gideceğim için sponsorlu turistik vize basvurusu yapacağım diye düşünüyorum. Babam emekli ancak çalışıyor da . Onu emekli kabul edip ,e-devletten emekli belgesi ve hesap dökümlerini almam yeterli mi?( Bu arada 2 ayrı hesabı var emekli maaşı ve şuan ki işin maaşı ayrı hesaplardan yatıyor.Bu 2 hesabında dökümünü ayrı ayrı koysam sorun olur mu? )
  ikinci konu sponsor yalnızca 1 kişi mi gösterilebiliyor yoksa aynı anda hem annemi hem babamı gösterebilir miyim? (Annemin kendine ait bir hesapta parası var onu göstermek icin)
  Son olarak imza sirküleri konusu kesinlikle gerekli mi ? Babamın var ancak annemin yok sanıyorum . yeni kimlikleri ve ehliyetleri olmadığı için. Ancak ikisinin de pasaportu var sponsor olmaları durumunda pasaportlarının fotokopisini koysam orda da imza sirküleri olduğu için iş görür mü? Cevaplarınızı bekliyorum ,şimdiden teşekkürler.

  • sabahsekiz
   Ocak 2, 2019
   Cevapla

   Selam berke,
   İki kişi sponsor olamaz. Bir kişi aynı anda olabilir. Babanın iki hesabını da gösterebilirsin lakin eğer çalışan ise sgk belgeni isterler. O yüzden babanın ya emekli olduğunu söyleyeceksin ya çalışan olduğunu. Bu durum 2 tane banka dökümü göstermenle alakası yoktur o sebeple özgürsün. İmza sirküsü için imza atılmış resmi belge senin aktardığın pasaport uygundur.

 21. Murat
  Aralık 9, 2018
  Cevapla

  Merhaba yazınız için teşekkür ederim öncelikle, fakat aklıma takılan bir başka durum var. Ben almanyaya Turistik vize alacağım, öğrenciyim ve gelirim yok. Yalnızca devletten aldığım kredi var, ayriyeten üzerine 3k ekleyebilirim. Hesabıma her ay düzenli olarak 500 tl yatıyor ve bunu koruyacağım 9 ay boyunca, sizce vize çıkar mi ?

  2. Olaraktan, /tuerkei.diplo.de burada ki yazıya göre turistik vize için sponsor istediğini yazmiyor. Fakat idataya baktigim da turistik vize içinde ‘gerekli evraklar’ kısmına sponsorluk belgesini eklemiş. Gerekli mi değil mi ? Sponsorsuz alabilir miyim ?

  3- benim işim 3 bilemedin 5 gün kadar. Bu süreye vize verirler mi ? Kısa süre olduğu için reddetmelerinden korkuyorum.

  Teşekkürler, sağlıcakla kalın.

 22. Ahmet A.
  Aralık 6, 2018
  Cevapla

  Merhaba
  Gectigimiz sene calistigim yabanci firma sponsorlugunda 5 yillik Schengen vizesi aldim fakat su an o sirket icin calismiyorum. Vize sponsorum, benimle iliskisinin kesildigini ibraz ederek vize mi iptal ettirebilir mi ve vizemin halen gecerli olup olmadigini ogrenmemin bir yolu var midir?

  • sabahsekiz
   Aralık 6, 2018
   Cevapla

   Vizeni iptal edemez, vize verildikten sonra kurumlarla ilgisi yoktur, ülke ile ilgisi vardır.

   Vize geçerlilik tarihi bastıkları kağıt üzerinde yazıyordur. O tarihe kadar kullanabilirsin.

 23. Zeliş
  Aralık 5, 2018
  Cevapla

  Merhaba babam 5000 tl maaş alıyor her ay düzenli olarak ev araba ve arsa tapuları mevcut extra olarak çay geliri de var yılda 10000 üzeri ama hesabında belli bi miktar para yok sadece. Giriş çıkışlar var bide 2.500 tl de kredi ödüyor bu durum da sponsor babam olursa vize almam da sorun olur mu?

  • sabahsekiz
   Aralık 6, 2018
   Cevapla

   Selam zeliş,

   Bahsettiğin para sirkülasyonu göstermen yeterli, ayrıca tapuları vs gösterebilirsin. %90 maddi sebepten dolayı birşey olmaz.

 24. Ali
  Aralık 4, 2018
  Cevapla

  Efendim saygılar öncelikle. her yoruma üşenmemiş ayrı ayrı cevap vermişsiniz ne mutlu size.
  benim de birkaç sorum var ayrı ayrı cevap alırsam beni sevindirmiş olursunuz.
  2 arkadaş beraber Kanada’ya 6 ve üzeri ay için dil kursuna gitmek istiyoruz ve hedefimiz kanada öğrenci vizesi almak.
  Yaşımız 20
  soru 1-) Hangi tür sponsor tutarsak vize çıkma olasılığı artar ? mesela dayım ile üniversite hocamın sponsor olmasıyla kanada vizemi almam arasında nasıl bir ilişki var ?
  soru 2-) Arkadaşım farklı bir şehirde farklı bir üniversitede ben farklı bir şehirde farklı bir üniverisitede ve bölümler farklı. Acaba eğer dayım ya da üniversite hocam sponsor olursa bana çıkma ihtimali yüksek onun için de çıkma ihtimali de daha düşük diyebilir miyiz ?

  Soru 3-) Bu arkadaşla beraber kanada’ya gitmek istiyoruz ve bu aşamada sponsorlar aynı olursa ikimize de vize çıkma ihtimali daha da yükselir diyebilir miyiz ?

  Soru 4-) Vize süresini uzatabilmek için 6 ay ve üzeri bir dil kursuna katılmamız lazım. Ve bir okula 10 ay kayıd olmak istediğimizi söyledik diyelim ve bize kabul belgesi gönderdiler. başvuruyu yaparken 10 aylık kurs alacağımızı söyledik. Acaba bu parayı toplu bir şekilde mi kursa vermeliyiz yoksa biz 10 ay için kabul belgesi almış olsak da oraya gittiğimizde aylık mı vermemiz lazım ? Paramız biraz kısıtlı bu bilgiye ihtiyacımız var gerçekten.

  soru 5-) sponsor olacak kişinin hesabında para olmak zorunda mı ? mesela para değil de sadece tapu araba gösterilerek hiçbir sıkıntı yaşanılmayabilinir mi ?

  • sabahsekiz
   Aralık 6, 2018
   Cevapla

   Ali selam,
   Soru1: Normalde anne-baba gibi birinci derece sponsor arıyorlar. Hatta ben dayımı gösterdiğimde öz dayın mı vs gibi sorular sordular. Üniversite hocan maddi açıdan sana sponsor olamaz, motive yazısı vs yazabilir.
   Soru2 ve Soru3: Aynı anda sponsor gösterecekseniz işiniz zor. Kesinlikle beraber randevuya vs gitmeyin, başvuralarınızda 1 ay ara olması lazım ki gerçekçi olsun. Ama kanada konusunda emin değilim belki ekstra olarak check ediyorlardır.
   Soru4: Bu kabul aldığınız kursla alakalı, parayı peşinde isteyebilirler. Genelde kısa süreli gitsen de Kanada da tekrar başvurabiliyorsun.
   Soru5: Kesin sıkıntı yaşarsın. Kesinlikli para sirkülasyonu olması lazım.

   Hayırlı vizeler

 25. Bahtsız
  Kasım 17, 2018
  Cevapla

  Merhaba benim fransa oturumum var2 yasındaki kızımda 1 haftalık goturmek istiyorum ve kayın pederım sponsor olucak gelirde iyi ama bizim masraflarımız cinde para yatırdıgını bildirmek zorundamı

  • sabahsekiz
   Kasım 22, 2018
   Cevapla

   size de sponsor oluyorsa yapmak zorundadır.

   • Ömer
    Kasım 26, 2018
    Cevapla

    Merhaba ben İstanbul oradan Bosna bosnadan Viyana aktarmalı Ukrayna bileti alsam Viyana’da polise gidip iltica etmek istesem neyle karşılaşirim

 26. Aslı
  Kasım 4, 2018
  Cevapla

  Merhaba, çalışılan şirket sponsor olabilir mi?

  • sabahsekiz
   Kasım 22, 2018
   Cevapla

   Tabi ki olabilir. Şirket gezilerinde, şirket çalışanın masraflarını karşılayacağına dair yazı verir.

 27. merve
  Ekim 22, 2018
  Cevapla

  merhaba, ben yoğunlaştırılmış dil eğitimi ile uzun süreli almanyaya gitmek istiyorum mezun olmak üzereyim mezun olmadan mı başvurmalıyım yoksa mezun olduktan sonra mı? bir de kuzenim almanyada mühendis ve iyi bir gelire sahip o bana sponsor olabilir mi? teşekkürler

  • sabahsekiz
   Kasım 22, 2018
   Cevapla

   Önce gideceğin yerin sana davetiye göndermesi gerekir. Kuzenin sponsor olması biraz zor.

 28. secil
  Ekim 1, 2018
  Cevapla

  Merhaba, İspanya’ya bir 1 yıllık eğitim için gideceğim. Sponsor olarak hem annemi hem babamı aynı anda gösterebiliyor muyum?

 29. Eylül 26, 2018
  Cevapla

  Merhabalar ben italya’ya vize almak istiyorum sponsorumun imzasını kanıtlamak için onun ehliyet veya imza sirküsünü değil de pasaportunu göstersem olur mu? Pasaportunun ilk sayfasında da imzası var sonuçta resmi bir belge?

  • sabahsekiz
   Kasım 22, 2018
   Cevapla

   Eğer varsa uygundur.

 30. Mry
  Eylül 14, 2018
  Cevapla

  Merhaba,Yunanistan’a erasmus vize başvurum reddedildi.Annem çalışmıyor,babamın hesap dökümünü vermiştim sadece.Kendisi aylık 1800 lira alıyor.Maaş miktarı yeterli olmadı diye düşünüyorum çünkü ailede başka çalışan yok mu diye özellikle sordular.Babamın üstüne bir araba var,onu başvuru sırasında eklememiştim,tekrar randevu aldığımda onu da eklesem yeterli olur mu?Şimdiden teşekkürler.

  • sabahsekiz
   Kasım 22, 2018
   Cevapla

   Diğer evraklarını düzgünce doldurduğundan emin ol. Baban konusunda önemli olan hesap dökümündeki +, – sirkülasyonunun önemi

 31. Sencan
  Ağustos 30, 2018
  Cevapla

  Merhabalar, eşimle balayı için isviçre ya da almanyaya gitmek istiyoruz 2 haftalık.. İkimiz de henüz 1 aydır çalışıyoruz. İşyerinden izin sıkıntımız yok. Üzerimizde mülk olmadığı için eşimin anne ve babası bize sponsor olabilirler mi? Ret alma olasılığımız nedir sizce? Teşekkürler şimdiden.

  • sabahsekiz
   Kasım 22, 2018
   Cevapla

   Mülk illa olmak zorunda değildir. Maaş çıktısıyla da gidebilirsiniz.

 32. omr
  Ağustos 6, 2018
  Cevapla

  merhaba, ben hollanda vizesinden 2. ve 3. maddeler gerekçesiyle red aldım. itiraz için özellikle neler sunmam gerekiyor bana yardımcı olabilir misiniz.

 33. Uğur
  Ağustos 4, 2018
  Cevapla

  Selamlar
  Üniversite 3.sınıf öğrencisiyim okul açılmadan almanyaya gitmek istiyorum almanyada yasayan dayım istek ve sigorta ve uçak bileti rezervasyonlarını yollayacak. Ben türkiyede vize başvurusu yaparsam illa sponsor olarak babam veya annemi göstermelimiyim ikisi de maddi durumu kötü banka hesabı sıfır ancak 3 bin atabilirim içine annem ve babam yerine emekli olmuş amcamı gösterirsem olur mu ne yapmam gerekir ve benim kyk bursum var onun hesap dökümünü alsam işime yarar mı

  • sabahsekiz
   Ağustos 5, 2018
   Cevapla

   Selam Uğur,

   Dayını sponsor gösterebilirsin, alman konsolosluğunda sponsorluk yazısı vardır. Dayına söylersen o almanca olan siteden bulabilir. Onu doldurup sana davetiye ile beraber göndersin. Senin masraflarını karşılayacağını, kalacak yerini ve bir duruma karışması halinde kendisinin sorumlu olacağını yazarsa sponsor olabilir. Kimi sponsor göstereceksen onun hesap dökümünü alman gerekiyor.

  • Kasım 12, 2018
   Cevapla

   Bende seninle aynı durumdan muzdaribim ne yaptın sonuç alabildin mi?

 34. Şamil Ahmet
  Ağustos 3, 2018
  Cevapla

  Merhaba

  Polonya için ulusal D tipi vizeye başvuracağım Sponsor olarak birini göstermesem olurmu çünkü hesabımda 10.000 $ gibi bi tutar mevcut. Bu benim vize almamda sıkıntı yaratırmı. Üniversiteden davet mektubum var bu arada.

  • sabahsekiz
   Ağustos 5, 2018
   Cevapla

   Selam Şamil,
   Vizede türler vardır. Öğrenciysen sponsorlu, sgk çalışanı ise maaşlı, emekliysen ayrı, iş sahibiysen farklı vs diye. Sen çalışmıyorsan bir gruba oturtman lazım kendini. Tabiki de çalışıyorsundur ve şimdi işi bırakmışsındır. Bu şekilde de başvurabilirsin fakat eğer öğrenciysen sponsor gösterip maddi durumunu ekstra olarak gösterirsen vizeyi kolay alırsın.

 35. Yunus
  Temmuz 25, 2018
  Cevapla

  merhaba erasmus için Almanya için vize başvurusunda sponsor olarak bir şirket göstermek istiyorum bunun için ayrı bir dilekçe gerekiyor mu veya formatı nasıl ?

 36. Mustafa
  Temmuz 14, 2018
  Cevapla

  Merhaba, İngiltere için vize başvurusunda bulundum sponsorum olarak babamı gösterdim. Babam ticari takside şoför olarak çalışmakta çalıştığına dair resmi kanıtlayıcı evrakları dosyama ekledim tek merak ettiğim soru şu. Maaş bordrosu olarak plaka sahibi tarafından X kişi Y plakalı aracımda 5.500 çalışmaktadır diye kaşe imzalı bir a4 kağıdı koyduk. aslında babam düzenli maaş almıyor günlük ciroyu % olarak plaka sahibiyle bölüşüyor. 5.500 tl yazdığımız için bankada düzenli olarak maaşın yattığını görmek isterler mi ? Bundan dolayı red yermiyim ? Ayrıca babama ait araç ve ev tapusuda var bunlarıda evraklarıma koydum. Çıkma olasılığı nedir merak ediyorum. Cevabınızı bekliyorum. Teşekkürler

  • sabahsekiz
   Ağustos 5, 2018
   Cevapla

   Selam Mustafa,

   SGK’dan hizmet dökümünü dahi isteyebiliyorlar. Açıkçası işyerinin bu kadar maaşa çalışıyor yazısı yeterli olmayabilir. Bankada yatan miktarın birebir uyması önemli değil. Ortalaması tutuyorsa uygundur.

 37. MertBSC
  Temmuz 11, 2018
  Cevapla

  Merhabalar,
  Almanya’ya gidip 5-7 gün gezmek istiyorum. Öğrenciyim. fakat sorun şu ki; annem ve babam calısmıyor bir gelir yok. Dayım sponsor olabilir mi? Bide ben babamın e devletten sgk hizmet dökümünü cıkarttıgımda ”Bu kisinin Sosyal Güvenlik Kurumundan aktif olarak herhangi bir emekli aylıgı almadıgı anlasılmıstır” yazıyor. ve belgede cıkış tarihleri gözüküyor. 4a ve 4b den
  Babam bu durumda yanılmıyosam sponsor olamaz dimi? Ya da bu belgeye gerek var mı? sadece dilekçe versem de olur mu? masraflarını karşılayamicam vs vs…. diye.

  • sabahsekiz
   Temmuz 13, 2018
   Cevapla

   Dayım sponsor olabilir mi?
   Cevap: Blogda yer alıyor. Cevap evet, detaylarına yorumlar kısmından ctrl+f yaparak bulabilirsin.
   Ya da bu belgeye gerek var mı?
   Cevap: Gerek var. Hizmet dökümünü çalışan veya emekliyse ikisinde de istiyorlar.

 38. Ziyacan
  Temmuz 10, 2018
  Cevapla

  Hocam iyi günler. Senelerdir avrupaya gitme hayalim var ve vize yüzünden hep erteledim. Yaş oldu 24 ve üniversite de son sınıf o nedenle bu yaz artık gitmem gerektiği düşüncesindeyim ama aklımda çok soru var. Öncelikle babam hem iş veren hem emekli. Ben babamı sponsor olarak gösterdiğimde imza sirküsü yerine ehliyet fotokopisi verebilir miyim ? Ayrıca babamı sponsor olarak gösterirsem kendi belgelerime ek olarak sadece babama ait finansal belgeleri eklemem yeterli oluyor mu ?
  Bunlara ek olarak ben Almanya üzerinden avrupaya girmeyi düşünüyorum. Diyelim ki 14 gün kalacağımı beyan edeceğim ve giriş yerim münih. Gidiş- dönüş bilet rezervasyonumu münih üzerinden ilgili günlerde gösterirsem ve de kalacak rezervasyonumu 14 gün sadece tek bir otelden yaparsam sıkıntı olur mu ? Farklı yerlerden ayrı rezervasyon yapmamı mı önerirsiniz ?
  Eğer buraya kadar okuduysanız çok teşekkür ederim. Yardımcı olacağınızı umuyorum. İyi günler dilerim.

  • sabahsekiz
   Temmuz 11, 2018
   Cevapla

   Ziyacan selam,
   Ben babamı sponsor olarak gösterdiğimde imza sirküsü yerine ehliyet fotokopisi verebilir miyim?
   -Cevap evet. Yeni kimliklerde de imza var. İtiraz ederlerse burada var, dersin.
   Ayrıca babamı sponsor olarak gösterirsem kendi belgelerime ek olarak sadece babama ait finansal belgeleri eklemem yeterli oluyor mu ?
   -Cevap: Kimi sponsor olarak gösteriyorsan finansal olarak evraklarını göstereceğin kişi o’dur. Sen ilaveten kendi isteğinle evraklarını koyabilirsin fakat eklemesen de olur.
   14 gün sadece tek bir otelden yaparsam sıkıntı olur mu ? Farklı yerlerden ayrı rezervasyon yapmamı mı önerirsiniz ?
   -Kesinlikle olur. Bunu rezervasyon olarak yaptığını gördükleri için yemezler ve reddi alırsın. Farklı şehirlerde veya ülkelerde olarak gösterip seyahat planı yazarak sunmalısın ki gerçekçi olsun. Ayrıca ilk defa gitmek istiyorsun işlerin dolambaçlı Seyahat planı nasıl yazılacağı sitede yer alıyor.

   Kolay gelsin.

   • Ziyacan
    Temmuz 11, 2018
    Cevapla

    Cevabınız için çok teşekkür ederim. Peki şimdi seyahat planını yaptık diyelim. 15 günde 2si Almanyada 1i Avusturyada 3 şehir gezeceğimizi söyledik. Bu durumda sadece gidiş ve dönüş bileti rezervasyonu yeterli olur mu ? Çünkü şehirler arası bilet rezervasyonu her türlü bir ücret gerektiriyor. Yani kısacası seyahat planı versem bile sadece gidiş dönüş bilet rezervasyonu gösterirsem bir sıkıntı olur mu sizce ?

    • sabahsekiz
     Temmuz 13, 2018
     Cevapla

     Normalde bilet istiyorlar fakat dediğin gibi orası ortada bir konu. Araba kiralayacağım veya otobüsle gideceğim, rezervasyon yapmadım diyebilirisin. Flixbus üzerinden satın almadan rezerve etme olabilir.

 39. Can
  Temmuz 5, 2018
  Cevapla

  Merhaba ben 4 ay 1 günlük almanyada staj yapacağım ve bunun için ulusal vize başvurusu yaptım.Sponsor olarak babamı göstereceğim fakat şöyle birşey duydum noter onaylı yeminli tercümana almanca çevirtip sporsor dilekçesi imzalanması gerekiyor dendi.Notere gitmeden başka bir yolu yokmudur sponsor dilekçesi yazıp babam imzalasa olmaz mı.Bir diğer sorum ise babam emekli maaşını nasıl göstereceğim bordro yok çünkü

 40. Veysel
  Temmuz 2, 2018
  Cevapla

  Tekrar merhaba,
  Vize için kendi burs ve kredi dökümlerimi de gösterebilir miyim?
  İkinci olarak Halam almanyada onu sponsor olarak gostermem mümkün mü ? Sponsor belgesinin isllaki ıslak imzalı mı olması gerekiyor ?
  Son olarak 1. Derece akraba dışı (ör. Enişte ) sponsor olarak gösterilebilir mi?

  • sabahsekiz
   Temmuz 2, 2018
   Cevapla

   Vize için kendi evraklarını ekstra olarak gösterebilirsin. Ama tek başına başvuru için ilerleyemezsin. Halan, enişten sponsor olabilir. Sadece bazı ülkeler illa 1. derece akrabanın sponsor olmasını istiyor. Almanyada böyle değil diye biliyorum. Islak imza isterler. Bunun yanında imzayı kanıtlamak için yeni ehliyet, kimliklerde bulunan imzayı gösterebilir ya da kişinin imza sirküsünü alman gerekiyor. Otel rezervasyonun yoksa halanda davetiye de isteyebilirsin. Bu kişi benim yanımda kalacaktır vs.

 41. Veysel
  Temmuz 2, 2018
  Cevapla

  Merhabalar,
  Halam almanyada yanına gitmek aile ziyareti vizesi almak istiyorum . Öğrenciyim hesabımda ise 5- 6 bin lira civarı para mevcut.Sponsor olarak babamı gösterecektim lakin 15 20 gün önce işten ayrıldı.Hesabımdaki paraya rağmen bu sıkıntı olur mu illaki sponsor bulmalı mıyım?
  Teşekkürler

  • sabahsekiz
   Temmuz 2, 2018
   Cevapla

   Selam Veysel,
   Öğrenciysen öğrenci evraklarını teslim etmen gerekiyor ve düzenli çalışma olmadığından sponsor birinin olması gerekiyor. Hesabındaki paraya rağmen sgk çıktısı, antentli kağıta bu kişi burda çalışıyor tarzında yazı istiyorlar. Eğer çalışmıyorsa, çalışıyor gibi evrak toplama işin zor oluyor.

 42. Ramazan Uslu
  Haziran 28, 2018
  Cevapla

  Merhaba,
  Almanya da halam ve ailesi yaşıyor ve ben de onların yanına gideceğim, ancak davetiye ile vize almak işi zora sokuyor seklinde yorumlar okudum, bizde babamın bana sponsor olup maaş bordrosunu gösterip (4000 civarı) , banka hesabında da kalacağım her gün için 150 euro kadar(10 gün kalacağım 1500euro) para göstermek istiyoruz; turistik olarak gideceğim için hotel rezervasyonları yapacagım ancak hotelde değil halam da kalacağım, bu durum bi sıkıntıya sebep olur mu aklım çok karışık, tavsiyelerinize açığım.
  Teşekkürler şimdiden..

 43. Özlem
  Haziran 26, 2018
  Cevapla

  Merhabalar
  Hollanda için vize alcam sponsor olarak anne yada baba diyo sanırım 1.dereceden olma zorunluluğu var. Fakat babam yurtdışında şuanda ve onun ıslak imzalı banka bordrosunu almam olanaksız haliyle. Annem ev hanımı. Anneme hesap açıp para yatırsak sonra onu göstersek olur mu acaba?

  • sabahsekiz
   Haziran 26, 2018
   Cevapla

   Özlem selam,
   Baban banka da mı çalışıyor? Banka bordrosu olarak iletmişsin.
   Hesap dökümünde ıslak imza benim bildiğim banka tarafından atılan olarak isteniyor. Bankadan çıkan hesap dökümünü babanın imzalaması gerekmiyor.
   Eğer annenin hesabında para transferi olmuyor, stabil bir hesap ise söylediklerini yapma.

   Açıkçası imza gerekiyorsa ben babamın yerine imza atardım. Yeni kimlik ve ehliyetlerde kişinin imzası bulunuyor, buna dikkat etmen lazım.

 44. Ebru
  Haziran 18, 2018
  Cevapla

  Merhaba. Ben erasmus stajı kampamında italyada 2 ay staj yapma hakkı kazandım. Sponsor olarak amcamı göstermek istiyorum. Babam asgari maaşla çalışıyor. Bu mümkün mü nasıl evraklara ihtiyacım olacak ve bu yüzden reddedilir miyim? Ayrıca okul da aylık 600 dokar destekleyeceğini belgeleyecek.

   • Ebru
    Haziran 20, 2018
    Cevapla

    Teşekkür ederim. Bir de bu evrakların türkçe olması sıkıntı olmaz değil mi? Dilekçeleri hiç çıktı almadan yazdırmayı düşünüyorum

 45. Ibrahim
  Haziran 18, 2018
  Cevapla

  Merhaba;
  Benim bir sorum olacak Almanya ya vize basvurusunda bulunucam sponsor olarak abimi göstericem babam vefat ettiğinden ve annemin de geliri olmadığından abimi gostermek zorundayım. Yukarda verdiğiniz bilgilerden annemin masraflarimi karsilayamacagina dair bir dilekçe yazması gerek bunu öğrenmem çok iyi oldu çünkü hiç bilmiyordum ve kimseden de duymadım bunu. Soruma gelecek olursak ben abimi sponsor olarak göstermek için nüfus kayıt örneği almaya gittim fakat yeni bir yasa çıkmış o yüzden abim ve kardeşlerim nüfus kayıt örneğinde çıkmıyor bu sorunumu nasıl halledebilirim iki gün sonra randevum var ancak nüfus müdürü dahil kiminle konuşsam olumsuz cevap aldım. En azından bir fikriniz varsa bu konu cevaplarsaniz çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler.

  • sabahsekiz
   Haziran 18, 2018
   Cevapla

   İbrahim selam,

   Aynen dediğin gibi önceden böyle değildi. Tüm sülalen çıkıyordu, şimdi annen ve baban çıkıyor diye biliyorum. 1-2 yıldır durum böyle.

   Bunu çözmek için abinin gidip nüfüs kayıt örneği alması lazım. Ben bu şekilde çözmüştüm.

  • meltem
   Haziran 20, 2018
   Cevapla

   eğer annen gidip nufüs kayıt örneği çıkartırsa tüm kardeşlerinle birlikte sen degörünürsün. ben de babama çıkarttırıyorum o yüzden

 46. Osm
  Haziran 12, 2018
  Cevapla

  Merhaba,annem ve babam emekli olduğu için ablamın sponsor olmasını istiyoruz daha kolay olur diye.Kendisi kurumsal bir şirkette çalışıyor maaşı falanda çok yüksek gözüküyor.Annem ve babam dilekçe yazsa ve ablam sponsor olsa bir sorun olur mu ? Teşekkür ederim.

  • sabahsekiz
   Haziran 14, 2018
   Cevapla

   Tabi ki olabilir. Bununla ilgili evraklar sitede yer alıyor.

 47. Huseyin
  Haziran 3, 2018
  Cevapla

  Acaba sizden rica etsem bana bu süreçte yardımcı olabilir misiniz mailimi versem ordan bir iletişim nosu verseniz sizin kafanızı agritmadan bir kaç ufak soru Sorsam ve ramazan sonu vize başvurusu yapmak istiyorum bu konular hakkında biraz konuşsak olurmu …..mail adresim .. irabanhuseyin@gmail.com

 48. Huseyin
  Haziran 3, 2018
  Cevapla

  Merhaba bidaha soru soracağım mesela gittik bir şekilde orda kaldık bize sponsor olan akrabamiza sıkıntı olurmu

  • sabahsekiz
   Haziran 3, 2018
   Cevapla

   Çok büyük bir suç vs işlemediğin sürece sıkıntı olmaz. Çünkü sana verilen schengen vizesi tüm schengen ülkelerinde geçerli ve sponsorluk belgelerini sana vize vermek için istiyorlar. Vize çıktıktan sonraki süreç herkeste olabilir.

   Çok büyük bir olay sonrasında Türk konsolosluğuna bu adama niye vize verdiniz diyecekler vs. anca böyle olursa sorun olur.

 49. tolga
  Haziran 3, 2018
  Cevapla

  Merhabalar ben Romanya ya öğrenci vizesi alacağım sponsor olarak babamın arkadaşını göstersem sorun olur mu teşekkürler

  • sabahsekiz
   Haziran 3, 2018
   Cevapla

   Elbette olur ama çok evrak isterler. Bununla birlikte red alma ihtimalin artar. Aileden birini yapman daha iyi olacaktır.

 50. Bedirhan Keleş
  Mayıs 17, 2018
  Cevapla

  yazın almanyaya staja gideceğim çalışmaya ZAV porgramıyla ama bize vizeleri idata da stajdan değil kültürel faliyetten çıkarmamız gerektiğini söylüyor hocalarımız ve babam almanyada görüşmüyorum onunla annemde işsiz sadece rahmetli dedemin 590 tl aldığı aylık geliri var bana dayım yardımcı oluyor para konusunda ve Başvuru sahiplerinin 1. dereceden yakını tarafından destekleneceklerine dair ıslak imzalı , okunaklı, gidiş dönüş tarihleri ve garanti ibaresinin yer aldığı bir dilekçe ibraz etmeleri gerekmektedir.
  Masraflarınızı karşılayacak 1.derece akrabanın kendi başvurmasa bile şahsen başvuruda bulunacağı şekilde tüm gelir evraklarını sunmalıdır.
  Masrafları karşılayacak sponsor kişi meslek grubuna göre kendi gelir evraklarını eksiksiz ibraz etmelidir. bunu yazmışlar ama annem yada babam gelir gösteremiyor dayımda bana hesabıma 5000 tl para koyacak ve bunu göster diyor ne yapsam bilemedim haftaya cuma vize görüşmem var

  • sabahsekiz
   Haziran 3, 2018
   Cevapla

   Hocam ne oldu ya konuyu merak ettim.

   Şimdi bakabildim site yorumlarına.

   1.derece hariç akraba ilişkini gösterip dayını da sponsor gösterebilirsin aslında.

 51. Huseyin
  Mayıs 12, 2018
  Cevapla

  Merhaba 21 yaşında yim çalışmıyorum üstüme bir araba var İtalya’ya turist amaçlı vize almak istiyorum dedemi sponsor gosterebilirmiyim düzenli olarak evlerine iki maaş giriyor banka dökümleri var üstüne bir dolmuş hattı bir minibüs bir panelvan 5 6 kadar da daire var annemin babası oluyor yani onu sponsor gösterip İtalya vizesi alabilirmiyim yardımci olurmusunuz lütfen

  • sabahsekiz
   Haziran 3, 2018
   Cevapla

   Hüseyin selam,

   Dedeni gösterebilirsin sıkıntı olmaz. Nüfüs ilçe müdürlüğünden aile bağlantını gösteren kağıdı alman yeterli olacaktır. Dedendenn sponsor olduğuna dair de yazı almalısın. Sitede vize kategorisinde gerekli evraklar var.

 52. Şubat 6, 2018
  Cevapla

  mrb Ben dil okulu için irlanda’ya gideceğim ve kardeşim çalışıyor 2000 üstü gibi bir şey kazanıyor yani
  güncel giriş çıkışlı bir hesabı var, aynı zamanda babam emekli 1300 gibi bir maaş alıyor, sizce hangisini sponsor göstermem daha mantıklı.

  • sabahsekiz
   Şubat 7, 2018
   Cevapla

   Babanın üzerinde tapu vs var ise babanı göstermen daha mantıklıdır. Sponsor anne-baba harici olunca işler biraz daha karışıyor.

 53. Alpaslan
  Şubat 6, 2018
  Cevapla

  Merhaba, italya vizesi icin dün red aldım yolculuk planım 18 subat ucak biletim otel rezervasyonum herşey hazır, duyduğumda şok oldum. Benm babam vefat etttiği ve annem ev hanımı olduğu icin abim sponsorum oldu tüm evraklarım eksiksiz olduğu halde red aldım. 3-8-9. Maddeden dolayı red almışım lütfen yardımcı olun son 12 günüm tekrardan başvuru yapmak istiyorum ne yapmalıyım???

  • sabahsekiz
   Şubat 6, 2018
   Cevapla

   Hocam,

   Öncelikle geçmiş olsun. Red sebebinin açıklaması nedir?
   Red nedenine itiraz edebiliyorsun fakat senin yolculuğuna az kalmış. Ya evrakları tekrar toparlayıp İtalya’ya VIP olarak tekrar başvuracaksın 2-3 güne vizen çıkacak ya da farklı bir ülkeye başvuracaksın. Farklı ülkeye başvurursan o ülkede daha çok kalacağını göstermen gerekiyor. Yani almanya’ya başvuracaksan italyadan daha çok almanyada otel rezervasyonu göstermen gerekiyor.

 54. Ocak 30, 2018
  Cevapla

  merhaba yeniden
  öncelikle hızlı cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim benim alacağım vize ulusal vize olacak evraklar benzer görünüyor sadece ekonomik açıdan beni tereddütte bırakan emeklilik maaşının zaten ancak karşılayacak kadar olması onlar için geçimi de düşünerek ekstra bir maaş (ailenin diğer çalışanları ek gelirler ,bankada yüklü miktarda para vs) önemli olmuyor mu annem evin masraflarından sorumlu değil ama bunu kanıtlayacak bir belge istemiyorlar anladığım kadarıyla

  • sabahsekiz
   Ocak 30, 2018
   Cevapla

   Selam,

   Püf noktası düzgün bir giriş çıkışı olan aktif bir banka hesabı. Yüklü miktar olması ve bunu göstermek bonus. Bunun yanında ek olarak finansal varlıklarını sunabilirsin. (araç gibi)

   Mesela şirketler vize başvurusunda bulunduğunda hesap dökümlerinden eksi bakiye bile olabiliyor. Çünkü kişiler ticaret yapıyor ve bugün eksi yarın artı değer de olabilir. Hesap dökümünde giren çıkan para miktarına bakıyorlar. Hesabın aktifliğine.

 55. Ocak 29, 2018
  Cevapla

  Merhaba ben erasmus için Almanya vizesi almak istiyorum ve hibeli öğrenciyim.Sponsor olarak emekli annemi göstermek istiyorum.Annemin emekli maaşı hibe dışında kalan harcamaları karşılamaya yetiyor ama fazlası yok birde araba onun üzerine.Benim de kendi banka hesabımda yaklaşık 7000 tl gibi gösterebileceğim param var sizce vize almakta sorun yaşar mıyım?

  • sabahsekiz
   Ocak 29, 2018
   Cevapla

   Selam elif,

   Ekonomik açıdan annenin emekli maaşını hesap dökümünü ve senin hesap dökümünü ekleyerek gönderebilirsin. Araba tapusuda artısı olur. Ekonomik olarak red alacağını öngörmüyorum.

   Evraklarını düzgün toplaman çok önemli, o yüzden diğer evraklarla ilgili şu yazıya bir göz at istersen: Vize için gerekli evraklar yer alıyor.

   http://www.sabahsekiz.com/schengen-vizesi-ve-bolgesi-nedir/
   Takıldığın yerler olursa buradan sorabilirsin.

 56. Murat
  Ocak 21, 2018
  Cevapla

  Merhabalar, Son sınıf üniversite öğrencisiyim, ablamla bu yaz avrupa turu yapmak istiyoruz ancak anne ve babamın sabit geliri yok, sponsor olacak derecedeler ama bu geliri kanıtlama durumumuz yok. Ablam sponsor olabilir mi? ve ayrıca babamın maaşı var ancak babam şuan cezaevinde. Bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim?

  • sabahsekiz
   Ocak 25, 2018
   Cevapla

   Selam Murat,

   Ablan sponsor olabilir.

   Diğer yazıları mutlaka red yememek için okumalısın. Çünkü kandırmaya yönelik hareketler yapıldığında reddi basıyorlar.

   Düzenli gelir gelmesi ve geri döneceğini belirtmen çok önemli. Bu sebeple gezi planlarını kalacağın yerleri düzgün açıklaman gerekiyor.

   Hangi ülkeye gitmeyi planlıyorsun?

   Sabahsekiz

 57. Aralık 27, 2017
  Cevapla

  Merhaba ben fransaya turistik vize almak için öz abimi sponsor gösterecektim kendisi öğretmen ve düzenli maaşı var ve üzerine gayrimenkuller var. Fakat evli olduğu için biriktirdiği para yengemin hesabında şu an. Yengemi sponsor gösterebilir miyim yani abimin eşini?

 58. sonat
  Aralık 1, 2017
  Cevapla

  merhaba sponsor konusunda sorum olacaktı.Babam emekli kredi kartları var araba var.Şimdi benim almam gereken belgeler nelerdir,emekli maaş dökümü yeterli mi ve kredi kart ödemelerinde aksama oluyor sıkıntı olur mu?Bankada para göstermek gerekiyor mu? tesekkürler

 59. Bilal
  Kasım 11, 2017
  Cevapla

  Slm benim eşim slovakyali Slovakya vizesi nail alabilirim sadece benim sigortam yok benim bankada 30 bin TL para var babam bana sponsor olur ev araba dukan var vize çıkarmı çıksada ben orda oturum almak istiyorum mümkünmü

 60. Çiğdem
  Ekim 20, 2017
  Cevapla

  Erkek arkadaşım Hollanda’da erasmus yapıyor ve bir haftalığına onu ziyaret etmek için Hollanda’ya gitmek istiyorum. Bununla ilgili iki sorum var;
  1- Babam asgari ücretle çalışıyor, annem şu an işsiz. Üzerimize bir ev var. Ben de İstanbul Üniversitesinde yüksek lisans yapıyorum. Öğrenci olduğum için babamın bana sponsor olması gerekiyormuş. Babamın asgari ücret alması sponsor olması konusunda bir sorun yaratır mı? Banka hesabına para koymamız bu işi kolaylaştırır mı? Bu şartlarda vize alanlarınız var mı?
  2- Erkek arkadaşım Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ama Hollanda’da oturma izni olduğu için bana davet mektubu gönderebilir mi? Onun davet etmesi şüpheye sebep olur mu?

 61. tuğçe
  Eylül 26, 2017
  Cevapla

  merhaba polonya vizesine başvuracağım öğrenci olarak. (eğitim vizesi)hesabımda yeterli miktar olduğunda sizce sponsor olarak annemi göstermeme gerek var mı?

 62. sengul
  Ağustos 24, 2017
  Cevapla

  Merhabalar. Ev hanimiyim. Almanya dogumluyum.20 yil once ailem kesin donus yapti. Ve uc sene once almanyadan red aldim. Benim esimin sgk yoktu. Suan esimin yaklasik uc aylik kendi is yeri var. Tekrar vize basvurusunda bulunucam. Almanyadan davet de alabilecegim hem alman arkadaslarim hem akrabalarim var. Yasim 32. Sponsor olarak babamida gosterebilirim. Emekli maasi iki evi ve arabasi var. Bu sartlar altinda nasil yol izlememi tavsiye edersiniz ve alabilme oranim nedir. Simdiden tesekkurler cevabiniz icin..

 63. Gizem
  Ağustos 13, 2017
  Cevapla

  Merhaba, ben Erasmus ile İspanya’ya gideceğim. Hibem de var ancak şöyle bir durum var babam vefat ettiği için birinci dereceden tek akrabam annem. O da çalışmıyor ve maalesef tapu da yok. Ben annem dışında birini sponsor gösteremez miyim? Anlamadığım şeylerden biri de illa sponsor göstermek zorunda mıyız? Reşitim ve kendi hesabımda belli bir miktarda para var ve babamdan dolayı yetim maaşı alıyorum. Bu yeterli olamaz mı

 64. Umut
  Temmuz 20, 2017
  Cevapla

  Öncelikle merhaba. Sizi İtalya vizesi için birkaç soru soracağım. Eğer cevaplarsanız çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkür ederim.
  1.Ben öğrenci olduğum için babam bana sponsor olacaktı ama babamın borçları olduğu için hesabında para olduğu an çekiyorlar bu yüzden bu biraz zorladı ve bende annemi sponsor göstermek istiyorum fakat annem çalışmıyor ve üzerine kayıtlı ne tabu nede bir gelir kaynağı var fakat hesabında para var . Vize alırken sadece hesabında para olması yeterli mi ve annem ev hanımı olduğu için ne gibi evraklar hazırlamam gerekiyor?
  2. İtalya vizesi için anne ve babam harici 2 ve 3. dereceden akrabam sponsor olabilir mi , olamazsa bunu idata ya belirterek onları sponsor gösterebilir miyim.
  3. Kendi hesabında para varsa, kendi kendimi de sponsor gösterebilir miyim? (İtalya Vizesi için)

  • Saadet
   Ocak 10, 2018
   Cevapla

   Merhaba umut, ben de senin durumundayım vize konusunda annemi sponsor göstereceğim fakat evrakları nasıl halledeceğimı bilmiyorum sen öğrendin mi acaba nasıl yapılacağını?

 65. Acillllllll cevap bekliyorum
  Temmuz 7, 2017
  Cevapla

  Aile kimsenin üstünde tapu yok babamın üstünde sadece araç vardı onuda yeni satıp hesabına yattı parası 20bintl ablamin parasıyla toplam 35bin tl yeterli mi satış sözleşmesini noter onaylı çeviriyi gerek varmi,bide sabıka kaydı,nüfus kayıt örneği,öğrenci belgesinin ıngilizceye çevirmeden versem sorun olur mu ,vize alma in kolaymasi için yardiminizi bekliyorum 1 ay önce red aldım şimdi basvuruda sorun olurmu,aile ben dahil yurt dışına çıkan hiç yok ve sabıkası olan kimsede yok teşekkürler şimdiden

 66. Acillllllll cevap bekliyorum
  Temmuz 7, 2017
  Cevapla

  Kanadaya vize başvurusu yaptim red aldım. red nedeni finansal yetersizlik yazıyordu başka neden belirtmemisler düzeyinde yeniden basvuru yapın yazıyordu. Education First (EF)adlı dil okuluna kayıt olmuştum öğrenci olarak gidecektim.üniversite öğrencisiyim .sponsor olarak babam ve ablam ve abi mi gösterdim.babam bagkurdan emekli 1350tl emekli maaşı var ve ayakkabı dukkani var vergi levhasinida vermiştim basvuruda,ablam ssk çalışanı asgari ücret alıyor hesabında eskiden biriktirmek 15bin tlsi var,diğer ablam gıda mühendisi 2500 tl alıyor ablamin diplomasını koysam faydasi olur mu,maaş yazı olmadan sgk dökümü ve banka hesap dökümü yeterli olurmu,annem çalışmıyor hepimiz aynı evde yasiyoruz. Gizem neden red oldu ve halam yada kocası bana sponsor Olabilir mi bankada ne kadar para olması lazım kanada da 2 hafta kalcam teşekkürler şimdiden

 67. Mari
  Haziran 7, 2017
  Cevapla

  Merhaba ben Turkmenistanliyim. 1.5 senedir İstanbul’da yasiyorum. Ailem ile ticaretle meşgul. Turk arkadaslarimla America tatile gitmek istiyorum. Arkadaşımın kocası bana sponsor olabilirmi. Olursa onun hangi evrakları lazım olur bana rendevu gününe. Benim bankada hesabim yok. Malisef bizde hiç kimse parasini bankaya yatirmiyor o sorun olabilirmi? Cevap yazsaniz çok sevinirim çünkü başka sormaya hiç kimse yok. Tesekkurler

 68. EGE
  Haziran 4, 2017
  Cevapla

  Merhaba Yunanistana gezi için schengen vizesi almak istiyorum(Geziyi tur şirketi ile yapmayı düşünüyorum). Üniversite öğrencisiyim ve banka hesabımda fazla bir meblağ para yok, sponsor olarak babanemi göstermek istiyorum banka hesabında 15-20 bin tl para var bu parayı bölmeden direk göstersek sorun olurmu ekstra olarak babanemin üzerine olan dükkan, ev tapuları ve ekmekli maaşını göstermem gereklimi? Bu belgelerle vize almamı kolaylaştırır mı? & Size vize alabilirmiyim?

 69. Cansu
  Ekim 24, 2016
  Cevapla

  Merhaba,
  29 aralık-2 ocak arası Hollanda’ya gitmek istiyorum. Önümüzdeki hafta vize başvurusunda bulunacağım ancak bu ilk kez yurtdışına çıkışım olacak. Benim durumum biraz karışık: haziranda üniversiteden mezun oldum ancak hala kaydım duruyor yani öğrenci görünüyorum(1 adet stajım eksik diye). Bu arada 5 yıldır de freelance olarak çalışıyorum ve son 3 yıldır banka hesabıma her ay minimum 1500-2000tl mutlaka yatıyor(hatta bazen çok daha fazlası). Sponsor göstermem gerekir mi? Ya da freelance olarak düzenli iş yaptığım şirketten izin belgesi alsam yeterli olur mu? Nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkürler.

 70. merveb
  Ekim 22, 2016
  Cevapla

  eger sponsorun aile üyesi değilse, bir universite hocasıysa ve sana sponsor olmussa ve seninde banka dökümün olsa gene de red yermiyiz ? bu kişi daha önce basvurdugu ulkede d tipi vizeyle bulunmustur bu arada

  • Ekim 24, 2016
   Cevapla

   Eğer sponsorun aile üyesi değilse, bir universite hocasıysa ve sana sponsor olmussa ve seninde banka dökümün olsa gene de red yemeyebilirsin. Ülkeye bağlıdır.

 71. Ekim 21, 2016
  Cevapla

  Merhaba öğrenci için sponsor illa şart mı. kendi kişisel hesabımın dökümünü versem yeterli olmaz mı.

  • Ekim 24, 2016
   Cevapla

   Selam Mustafa,

   Gelirin resmi olarak gözükmediğinden şarttır.

   • Ekim 25, 2016
    Cevapla

    tamam ama benim aileminde geliri resmi değil ki. yani maaşlarını elden alıyor ikisi de. bunu nasıl resmi oldugunu kanıtlıcam.

 72. Ekim 18, 2016
  Cevapla

  Merhaba Dilara,

  Eğer çalışmıyorsan sponsor göstermen gerekiyor. Ekstra olarak banka hesabını ve mal varlıklarını sunabilirsin. Evrak işlerinde eksik olmazsa vize alabilirsin.

 73. Ekim 16, 2016
  Cevapla

  Merhabalar. İlk defa yurtdışına çıkacağım Fransayı düşünüyorum,öğrenciyim.Her ay 1.500 tl yatan bir vadesiz hesabım var.Üstüme evim ve arabam var. Fakat başka bir hesabımda yüklü bir meblağ yok.Bu yüzden sponsor olarak dedemi gösterebilir miyim? Dedemin hesabında yüklü meblağ var.Eğer dedemi gösterirsem benim üstüme olan evi ve arabayı da ekstra göstersem olur mu? Vize çıkar mı bu durumda?

 74. süleyman
  Ekim 12, 2016
  Cevapla

  uzun süreli vize master öğrenimi için avusturya ya gideceğim. sponsor kimler olabilir. babamın arkadaşı sponsor olabilirmi?. saygılarımla.

  • Ekim 14, 2016
   Cevapla

   Süleyman,

   Öncelikle anlık girişler değil sürekli hesaba giriş bekleniyor. Baban harici birinin uzun süreli vize başvurusunda sponsor olacağını sanmıyorum.

   Yine de VFS aracalığıyla başvuruyorsan hakkını deneyebilirsin.

 75. süleyman
  Ekim 12, 2016
  Cevapla

  ben avusturya ya öğrenci vize başvurusundan red aldım babamın emekli maaşı var. onu yetersiz buldular. tekrar başvuru yapmak istiyorum. babamın arkadaşı bana sponsor olabilirmi çalışan biri ?sponsor olması için sponsor dilekçesi yeterli olurmu. bide bide parayı direk elden yatırmıştım. teminat olarak yatırılan para sponsorun hesabından benim hesabımamı aktarılması gerekiyor. ? şimdiden teşekkür ederim. saygılarımla.

 76. ihsan
  Ekim 9, 2016
  Cevapla

  Ailem yurt dışında yaşıyor. Ben Türkiye de yaşıyorum arkadaşlarımla 4 günlük Paris gezisi yapmayı düşünüyoruz. Kendi hesabımda 10 bin tl üzeri para var ve sürekli para giriş çıkışı olan bir hesap aynı zamanda öğrenciyim. Babam sponsor olmadan vize alabilir miyim?

  • Ekim 10, 2016
   Cevapla

   Selam İhsan,

   Baban sponsor olmadan gidemezsin ama ekstra olarak kendi hesabını ekte sunabilirsin. Herhangi garanti gelirin (maaş) olmadığı için sponsor isteyeceklerdir.

 77. billur
  Ekim 9, 2016
  Cevapla

  Merhaba,
  Ben Amerikada öğrenci vizesine başvurmayı planlıyorum gelecek yıl. Sponsor olarak babamı göstereceğim ancak babamın bankada ortak hesabı bulunuyor. Hesaba ortak olan kişiler iki halam. Babamı sponsor olarak gösterdiğimde bu hesaba halalarımın da ortak olması, onların isimlerinin hesapta yazıyor olması sorun teşkil eder mi? Cevabınız iççin teşekkürler.

  • Ekim 10, 2016
   Cevapla

   Selam Billur,

   Hesabın ortak olmasından dolayı hiçbir sıkıntı olmaz. Ekstra olarak halalarından bu hesaptan bu kişiye sponsor olması konusunda izin veren bir dilekçe imzalatabilirsin. Ama bence buna gerek yok babanın isminin orda olması yeterlidir.

   Sevgiler

 78. Ekim 3, 2016
  Cevapla

  merhabalar,

  ben ve eşim 6 aylık dil eğitimi için avusutralya ya gideceğiz.bu seyahat için bankada yeterli bütcemiz var ama yine de bir sponsor göstermek gerektiği için ablamı sponsor olarak göstereceğim. bunun için nasıl bir mektup yazabilirim rica etsem bana yardımcı olur musunuz?

 79. Eylül 27, 2016
  Cevapla

  Merhaba,

  Öğrenciyim, daha önce Finlandiya’da staj yaptım ve 3 aylık Schengen vizesini sorunsuz bir şekilde aldım. Yunanistan’da bir proje kapsamındaki bir toplantıya gelecek ayın 16 sında katılmam gerekiyor ve onun hazırlıklarını yapıyorum. Bir kez Schengen vizesi alındıktan sonra ikinci kez başvuru yapıldığı zaman sponsor gösteremem gerekiyor mu tekrardan? Not: ailemle uzun bir zamandır görüşmüyorum ve sponsor olmaları için herhangi bir belge falan alma durumumda yok. Katılacağım proje, oradaki masraflarımı karşılıyor ve proje koordinatörü tarafından yazılan bir dilekçe var elimde o yeterli olur mu (başvuru formu, öğrenci belgesi, otel rezervasyonları, uçak bilet rezervasyonları, banka hesap dökümü hali hazırda mevcut; fakat çalışan değilim), ankaraya gidip başvuru yapmam gerekiyor, gidip kapıdan dönmek istemiyorum. Vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar.

  • Eylül 28, 2016
   Cevapla

   Selam Hakim,

   Bir gelirin olmadığından senden kesinlikle sponsor isteyeceklerdir. Katılacağın proje sana destek olsa da “ben bu kişiye sponsor” oluyorum demediği takdirde geçerli olmaz. Böyle bir yazı alıp şansını deneyebilirsin.

 80. Mira
  Eylül 26, 2016
  Cevapla

  Merhaba ;
  vize itirazında bulundum benden ….. kişinin neyiniz olduğuna ilişkin yazılı açıklama ve belge evragını istediler nasıl bir belge hazırlamalı veya almalıyım sponsorum babamın halasının torunu -,-
  Teşekkürler

  • Eylül 28, 2016
   Cevapla

   Babanın halasının torunu ise sırasıyla babanın, halanın ve torunu olan çocuğu yani babasının nüfüs kayıt örneğini almalısın.

 81. Cem
  Eylül 24, 2016
  Cevapla

  Merhabalar,Bu yıl lisans mezunu biri olarak Malta,Kanada,İrlanda gibi ülkelerden birinde 4-5 aylığına dil okuluna daha sonra İngiltere’ye 1 yıllık master eğitimi için gitmek istiyorum.Danışmak istediğim konu biraz karışık,şöyleki:Babamın aylık bir geliri yok;çünkü çiftçilik ile uğraşıyor ve haliyle yıllık bazda bir gelire sahip oluyor.Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olduğunu belirteyim.Bu durumda ziraat odasından alınacak bir çiftçi belgesi işe yarar mı? Ayrıca banka hesabı da bulunmuyor. Bu nedenle şimdi bir banka hesabı açsa ve yüklü miktarda para yatırsa(30 bin TL) bir şüphe uyandıracaktır ama yıllık kazancı olan biri için bu yüklü miktar son derece normal değil mi?Fakat 3aylık bir hesap olması gerektiği gibi bir engel de söz konusu bunun farkındayım.3 ay da beklenilebilir.Babam bu koşullarda bana sponsor olabilir mi?Bunun dışında dayımın oğlu bir mali müşavir ve mesleki faaliyetlerini kanıtlamak aylık geliri olması nedeniyle de daha kolay;ama 1.dereceden akrabam olmaması bir sıkıntı yaratır mı bilemiyorum.Onun dışında amcam da esnaf ve bana sponsor olabilecek durumda.Haftalardır araştırıyorum ve somut bir şeye ulaşamadım o nedenle gitmek istediğim ülkeleri de belirtmek istedim.Vize alma şansım nedir,zira bir danışmanlık firması sadece 1.derece akraba sponsorunuz olabilir şeklinde bir açıklama yaptı.Tedirgin olmamak elde değil,cevabınız için teşekkürler.

  • Eylül 28, 2016
   Cevapla

   Selam Cem,

   İLk sorunun cevabı çiftçi belgesi işe yarar. Kullandığınız hiç mi banka hesabı yok. Banka hesapsız parasal açıdan maddi durumunuz gösteremezsiniz. Ayrıca tapuları ekte sunarak inandırıcı olabilir. Çoğu ülkeler 1.dereceden akraba istiyor fakat bazıları uzak akrabaları da sayabiliyor. Malta’ya kolaylıkla babandan vize alabilirsin diye düşünüyorum. Ayrıca eğitim için gittiğin yerlere daha kolay vize alabiliyorsun. Sorularına cevap bulamadıysan yazmaya devam edebilirsin.

 82. BARAN
  Eylül 14, 2016
  Cevapla

  Merhabalar ,
  Annem ve babam çalışmıyor fakat annem çocuk baktığı için her ay hesabına giren 1300 + 800-900 civarı bir yardım parası var . bu hesaba ek olarak annemin başka bir hesabında yaklaşık 1 seneden beri var olan 20000 tl civarı bir para var ( bunun parada da oynamalar oldu) . Fakat sponsor olarak yine de yeterli olmadığını düşündüğüm için teyzemi sponsor olarak göstereceğim. Bir ülkdeden davetiye alır annemi sponsor gösterirsem vize alabilir miyim ? sponsor konusunda daha rahat olan ülkeler hangileri ?
  Not: daha önceden erasmusta bulunduğum için 1 yıllık schengen vizem vardı .

 83. AY
  Eylül 8, 2016
  Cevapla

  Tüm sorularımın cevabını buldum tek bir sorum kaldı vize başvurum yarın, “Bundan önceki başvurumda red almıştım ,pasaportumda damgası yok ,belge şeklinde vermişlerdi,bu yeni yapacağım başvuruda bu red kağıdını da belgelerim arasına koymalı mıyım ?” yanıt alabilirsem çok sevinirim

  • sabahsekiz
   Eylül 9, 2016
   Cevapla

   Koymana gerek yok ay.

 84. bade
  Eylül 6, 2016
  Cevapla

  Merhabalar, daha once de medaj atmistim. Simdi bir konu daha var kafami kurcalayan yardimci olursaniiz cok sevinirim sponsor olarak babami gosterecegimi soylemistimz siz de babamin hesap ozetini gostermem gerektigini soylemistiniz. Babamin bir hesabi var kullandigi ancak bu hesap amcamla ortak. Acaba bu bir sorun cikarir mi ozet gosterirken?

 85. AY
  Eylül 5, 2016
  Cevapla

  Merhabalar ,
  Birkaç sorum olacaktı.Hollanda ya schengen başvurusunda bulunacağım.Fakat sponsor olarak dayımı göstereceğim. Kaymakamlıktan akrabalık ilişkisini gösteren bu belgenin alınabileceğini söylemişsiniz ,bu konuda tereddütlerim olduğundan buraya yazıyorum.Çünkü en son bu belgeyi aldığımda vukuatlı nüfusda sadece anne baba ve kardeşi gösteren bilgiler mevcuttu,daha ayrıntılısı verilir mi?
  Diğer sorum ise dayımı sponsor olarak gösterdiğimde ona ait belgeleri koymam gerek evet.Yazılması gereken dilekçede anne ve babamın sponsor olamayacağını, sponsorun dayım olacağını beyan eden belgeyi imzalamaları gerekiyor sanırım,buna ek olarak dayım da ayrıca gezi masraflarını ben karşılayacağım şeklinde bir belge imzalamalı mıdır?
  Bunlar kafamı karıştıran sorular,şimdiden çok teşekkürler

  • AY
   Eylül 5, 2016
   Cevapla

   Sorumu güncellemek istedim tekrar merhaba ,dayımla alakalı akrabalık ilişkisini gösteren belgeyi aldım nüfus müdürlüğünden,zor olmadı , ikinci sorumu yanıtlarsanız çok sevineceğim
   Buna ek olarak bir şey daha sormak istiyorum , bundan önceki başvurumda red almıştım ,pasaportumda damgası yok ,belge şeklinde vermişlerdi,bu yeni yapacağım başvuruda bu red kağıdını da belgelerim arasına koymalı mıyım ?

   • sabahsekiz
    Eylül 9, 2016
    Cevapla

    Selam Ay,

    Kesinlikle yeni başvurunda belgeyi koymana gerek yok.

    İkinci sorunda anne-babanın sponsor olamayacağına dair dilekçe ve dayının seninde dediğin gibi masraflarını karşılayacağını açıkladığı dlekçe vermesi gerekir.

 86. Murat G.
  Eylül 2, 2016
  Cevapla

  Merhaba

  Makedonya’da üniversite eğitimi almak istiyorum. Bunun için gerekli belgeler vesaire herşey hazır. Üniversiteye kayıt olduktan sonra Türkiye’den Öğrenci Vizesi için başvuru yapacağım. Sorunum Vize Sponsoru meselesi.

  – Sponsor olacak kişi akrabam olmasa sorun olur mu?
  – Eğer sorun olacaksa sponsor olarak amcamı gösterebilirmiyim? Aslında sponsorum akrabam olmayan biri olacak fakat sadece göstermelik olarak amcamı sponsor olarak göstereceğim.
  – Bu şekilde amcama herhangi bir maddi yükümlülük yüklenir mi? Ne gibi durumlarda amcama sıkıntı olabilir bu durum? Bunları cevaplarsanız sevinirim..

  • Eylül 3, 2016
   Cevapla

   Selam Murat,

   Sponsoru kim göstereceksen senden onun evraklarını isterler yani amcan gerçekte sponsor olmasa bile onun evraklarını göstermek zorundasın. Ülkeden ülkeye sponsor yakınlıkları değişiyor. Bazı ülkelelrde yakın akrabalardan olurken bazılarında akrabalık derecesi belirtilmiyor. Bu konu da birinden yardım alman gerekiyor. Her kim sponsor olursa olsun yukardaki dilekçeyi yazdırıp imzalatman gerek tabi…

   Vizeyi aldıktan sonra amcanla ilgili hiç bir yükümlülük olmaz.

   Sevgiler.

 87. Eylül 2, 2016
  Cevapla

  O kadar belge sunmama ragmen, ögrenci olmama ragmen red yedim.
  Oraya gidip geri dönmeyeceğime inanmışlar.
  Emege yazık günah.
  Yazıklar olsun

 88. Eylül 2, 2016
  Cevapla

  Tekrar merhabalar hocam. Almanya vizesi için Daha öncede yazmıştım, evraklar için vesaire.
  Başvuruyu felan hallettim çok şükür yalnız başvuru takibinde hâlâ konsoloslukta yazıyor uçak bileti 05/09/2016 endişeleniyorum ve iyice sabırsızlaşmaya başladım. Bir şey söyle bi seçenek sun, ne olur ne biter bu iş

  • Eylül 2, 2016
   Cevapla

   Harun,

   Ne diyebilirim ki bol şans

   1-2 güne gelmesi lazım gelmezse geçmiş olsun.

 89. Ercan
  Ağustos 30, 2016
  Cevapla

  Abi bunun ingilizce si var mi?

 90. Ağustos 25, 2016
  Cevapla

  Selam Deniz,

  Sponsor kim oluyorsa onun evraklarını istiyorlar. Baban sponsor ise ablanın evrakları manasız oluyor. İmza sirküsü yerine ehliyet fotokopisi olur. Çünkü ehliyetin arkasında imzanın belirtilir. Fakat çok eski ve anlaşılmaz ise noterden imza beyannemesi/sirküsü almanız gerekir.

 91. deniz
  Ağustos 24, 2016
  Cevapla

  merhaba hollandaya basvurucam
  goturucegim belgeler
  – ev tapusu
  -babamin emekli maasi kredi karti ekstreleri sigorta dokumanlari
  – ablam calisiyor onun kart ekstreleri maas dokumu
  -ogrenci belgem
  -vukuatli nufus kayit ornegi
  daha bir suru sey soruma gelince sponsor dilekcesi yazdiricam ama internette arastirdigima gore imza sirkusu istiyor onun yerine babamin kimlik fotokobisi ve ehliyet fotokobisini goturebilirmiyim? ama ehliyet baya eski ?

 92. Bade
  Ağustos 23, 2016
  Cevapla

  Merhabalar erasmusla ispanyaya gidecegim, vizeye ekim ya da kasim gibi basvurucam babam esnaf oldugu icin vergi levhasi, ticaret odasi kaydi gibi belgeler isteniyormus. Vergi levhasi var ancak ticaret odasi kaydi olmadigi icin bu belgeleri temin edemiyorum. Babamin ustune olan tapulari vs gostersem, ayrica da kendi kyk hesabima onumuzdeki bir kac ay boyunca aylik duzenli bir sekilde para yatirsam yeterli olur mu? Cevap verirseniz sevinirim.

  • Ağustos 23, 2016
   Cevapla

   Selam Bade,

   Baban esnaf ama ne iş yapıyor? Her iş için bir ticaret odasına kayıt olunur. Berbersen sanaatkarlar odasına misal. Babanın ustune olan tapuları gösterebilirsin. Sponsor baban olacağından kendi hesabındaki dökümleri göstermene gerek yok.

   Şu yazıya bir bak derim;

   http://www.sabahsekiz.com/schengen-vizesi-ve-bolgesi-nedir/

   • bade
    Ağustos 29, 2016
    Cevapla

    Cevabinizi simdi gordum, cok tesekkurler

 93. Ağustos 23, 2016
  Cevapla

  Perşembe günü randevum var, Eylül’ün 5 inde uçuş var inşallah çıkar da yetişir.
  Sizce yetişir mi 10 güne hocam?

 94. Ağustos 23, 2016
  Cevapla

  Teşekkür ederim cevabınız için.
  İlk defa yapıyorum hocam dilekçeyi de yazıcam.
  Bir de kredi kartı felan var onun da dökümünü alsam faydası olur mu?
  Son bir sorum daha var ögrenci belgesini barkodlu olarak e-devletten aldım sıkıntı çıkartırlar mı?
  Tekrar teşekkür ederim.

  • Ağustos 23, 2016
   Cevapla

   Selam Harun,

   Dilekçeyi yaz, kredi kartı ekstresi gibi birşey normalde istemiyorlar ama ekstradan teslim edebilirsin. Öğrenci belgesini e-devletten al, hiç bir sıkıntı olmuyor.

   Evrakları düzgün verirsen hiç bir sıkıntı çekmeden halledersin.

   Bol şans

 95. Ağustos 22, 2016
  Cevapla

  Merhabalar. Ben üniversite öğrencisiyim. Almanya vizesi için babam bana sponsor olucak kendisi emekli, üstünü de ev, arsa tapuları var, yalnız emekli maaşının nerdeyse %70’i krediye kesiliyor. Konsoslosluk hesap dökümünü gördüğünde bunu sıkıntı yapar mı vize için?
  Şimdiden cevabınız için teşekkürler.

  • Ağustos 22, 2016
   Cevapla

   Harun tapuları da gösterirsen hiç sıkıntı olmaz. Hesap giriş-çıkış yapması, bir aktiviite olması yeterlidir. Babandan sponsor yazısı almayı unutma!. İlk defa mı vize başvurusunda bulunuyorsun?

 96. Rojda Defne
  Ağustos 15, 2016
  Cevapla

  yarın red kararında belirtilen belgelerle birlikte konsolosluğa gidecegim evrakları tekrar toplamak, başvurmak uzun zaman alacak çünkü.

 97. aysenur
  Ağustos 12, 2016
  Cevapla

  Merhabalar,
  Ben erasmus için Almanya’ya gideceğim. Babam memur fakat şuan başka bir şehirde görevde. O yüzden taahhütname evraklarıyla ilgilenemez. Annem çalışmıyor ama bir banka hesabı var içinde masraflarımı karşılıycak yeterlilikte para var. Zaten burs da alacağım. Sizce vizede bir sorun olur mu? Sadece banka hesabı yeterli midir? Cevaplarsanız sevinirim

  • Ağustos 13, 2016
   Cevapla

   Selam Ayşenur,

   Erasmus için vize alman kolay olacaktır fakat OHAL’den dolayı çalışmayan kişilerin sponsorluklarını kabul etmiyorlarmış. Bu yüzden kesinlikle babandan evrakları istemelisin!

 98. Doğukan ALTINOĞ
  Ağustos 6, 2016
  Cevapla

  Merhabalar,
  19 eylülde roma ile interrail turuma başlayacağım fakat sponsor konusunda böyle bir sorunum var. Annemin herhangi bir geliri yok ve babamda asgari ücret alıyor gözüküyor. Fakat dayımın üzerine mal varlıkları gelirlerli tescillenebilir vaziyette. Kendi hesabı da sürekli hareketli. Bu konuda bana yardımcı olur musunuz ? Daha önce herhangi bir akrabasını sponsor gösteripte vize alanlar olmuş mu ?

  • Ağustos 9, 2016
   Cevapla

   Selam Doğukan,

   Hangi ülkeye vize için başvuracaksın?

   VFS ise anne, baba harici direk dayın sponsor olabilir.

   IDATA ise anne, baba harici sponsor olurken anne ve babandan sponsor olmayacaklarına dair dilekçe alman gerekiyor. Sonuç olarak iki şekilde de dayın sponsor olabilir. Sitede schengen nedir başlıklı bir yazı var orada schengen vize evraklarını gayet iyi anlattım. Okumanı tavsiye ederim.

 99. Ağustos 3, 2016
  Cevapla

  Merhaba Hale,

  Aslında sponsor olarak gösterilen emekli babalar en kolayı diyebilirim. Faaliyet belgesi, kuruluş gazetesi, vergi levhası gibi belgeler senden istenmiyor sadece babanın emekli olduğuna dair kanıt isterler bu da sigortadan alınabilir. Ayrıca babana her ay düzenli yatırılan bir hesabın olması ki bu emekli maaşı yatan hesaptır. Bunu kolayca kullanabilirsin. Bankada belli bir miktar zorunlu bakiye olması tamamen HURAFEDİR. En basitind en aktif kullanılmayan 6 aylık bir hesaba bir anda 15000 tl girdiğini düşün sence konsolosluktaki çalışanlar yıllarca bunu anlamayıp aaaaa bu kişinin durumu iyiymiş mi diyecek :),

  Sorularını yorum olarak yazabilirsin.

 100. Hale
  Ağustos 3, 2016
  Cevapla

  Merhaba, ben eylül ayında Erasmus programı kapsamında Fransa’ya eğitim görmeye gideceğim. Sponsorum olarak babamı göstereceğim. Ancak kendisi emekli ve vfs globalin sitesinde ticaret odası faaliyet belgesi, kuruluş gazetesi, vergi levhası gibi belgeler isteniyor vize için. Babam işveren değil ve bu belgelerin eksikliği sorun yaratır mı vize başvurumda ? İkinci olarak sponsor bir kişinin hesabında olması gereken belli bir meblağ var mı ? Yani vize alabilmen için en az şu kadar para bulunması gerekiyor gibi bir durum söz konusu mu, söz konusu ise bu meblağ ne kadar ? Son olarak biz hesaba bir miktar para yatıracağız ancak bu paranın vizeyi almadan önce hesaptan geri çekilmesi vize alımında bir sorun yaratır mı? Cevabınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

 101. Jessica
  Temmuz 10, 2016
  Cevapla

  Merhaba, idata nin sitesinde masrafların 1.derece akrabalarca karsilanabilicegi yazıyor, yine de halam sponsor olabilir mi? Almanyadan davetiye ve masrafları karşılayacağına dair dilekçe gönderdi. Ayrıca gelirini belgelemem gerekiyor mu? Annem ve babam masrafları halamın karşılayacağına dair dilekçe yazmali mi?

  • Temmuz 10, 2016
   Cevapla

   Ben İtalya’ya sizin gibi başvurdum ve dayım bana davetiye yolladı. Davetiyenin amacı sadece geldiğinde burada konaklayacağını belirtmekti. İDATA, VFS gibi 1.derece olmayan akrabaların sponsor olmasına 1.derece akrabalarının izni olmadan hak tanımıyor. Bu yüzden halan sponsor olacaksa anneniz/babanız sponsor olamayacağına dair yazı yazması gerekiyor. Ardından halanız sponsor olabilir. Sponsor kimse onun gelirini belgelemeniz gerekiyor. Bu durumda halanızın gelir belgeleri de istenir. Son sorunuzun cevabı yazdığım açıklamadaki gibi evet.

   Kolaylıklar dilerim. Sorularını buradan yazmaya devam edebilirsiniz, diğer arkadaşlar için de faydalı olabilir.

 102. Temmuz 7, 2016
  Cevapla

  Selam jessica,

  Almanya’daki halan sana davet ediyorsa Alman konsolosluğu sitesinde davetiye mektubu ornegi mevcut. Halan belgeyi doldurup sana yollaması gerekmektedir. Ben italya’ya başvurduğumda bu prosesi uyguladım.

 103. Jessica
  Temmuz 7, 2016
  Cevapla

  Merhaba,
  Almanya’da aile ziyareti amacıyla gitmek istiyorum ilk kez vize için başvuruda bulunacağım. Ailem değil de Almanya da yaşayan halam davetiye gönderecek ve her türlü masrafı karşılayacak. Sponsor dilekçesini nasıl hazırlamam gerekiyor? Davetiye dışında halamın maaş bordrosu ya da hesap dökümü gerekir mi?

 104. ozlem
  Haziran 13, 2016
  Cevapla

  Merhaba,
  Amerika’ya turistik gezmeye gitmek istiyorum, işten ayrılalı 2 ay oldu dolayısıyla şuan sgk’lı değilim, fakat hesabımda yeterli miktarda param var buna rağmen Amerika’ya vize alabilirmiyim, nasıl bir vize başvurusu yapmalıyım. teşekkürler

  • Haziran 16, 2016
   Cevapla

   Selam Özlem,

   Amerika konusunda fazla bi bilgim yok fakat 2 aylık ayrılık süreci sorun çıkartabilir. Amerika bir de 10 yıllık vize veriyor. Bu konuda tecrübesizim ne yazık ki.

  • Rojda Defne
   Ağustos 11, 2016
   Cevapla

   Merhaba
   Almanya vize başvurusu yapmıştım vizem red geldi red nedeni kısaca maddi nedenlerden dolayı, itiraz hakkımı kullanacağım bir sponsor buldum sorum şu ki noterden onaylı belgeler imzalar, çeviri gerekli midir? yoksa masrafları karşılayacagına dair bir yazı kaşe tapu vs. yeterli mi? İtirazımı kargo olarak göderebilir miyim?
   Teşekkürler

   • Rojda Defne
    Ağustos 11, 2016
    Cevapla

    Sponsorum babamın bir arkadaşı 1. dereceden akraba değil sorun olur mu

    • Ağustos 13, 2016
     Cevapla

     Selam Rojda,

     Noterden onaylı çeviri yapmana gerek yok fakat ohalden dolayı şuan vize aracı kurumları anne,baba harici sponsor kabul etmiyorlar. Bu aralar arkadaşım annesini sponsor gösterdi ve sadece kira geliri gelen bir hesap numarasını gösterdi, red yedi. O yüzden çalışan biri veya emekli ise sorunsuz bir şekilde vize alabilirsin. İtirazınızı konsolosluğa yapacağınızdan kargo ile gönderebilirsiniz ama yine de IDATA’ya sorun derim.

     • Hanife
      Ekim 23, 2017
      Cevapla

      Mrb kayin validem icin basvurucu yapacağız benim babam sponsor olabilirmi

    • Rojda Defne
     Ağustos 14, 2016
     Cevapla

     Annem sponsor olmuştu bana sadece fakat yeterli olmadı 1.300’den fazla maaş alıyor düzenli bir şekilde, babam gidecegim için bankaya mevlası yüksek para yatırdı bu dekontu vize başvuru sırasında almadılar ama itiraz dilekçemin yanında koysam olur mu?

     • Ağustos 14, 2016
      Cevapla

      1300 tl düzenli gelir gelen hesabı reddediyorlarsa yüklü bir mevla yatırman manasız olur. Çünkü banka dökümünün 3 aylık istiyorlar. Burada 3 ay boyunca para giriş-çıkışlarına bakıyorlar. Yani son 1 hafta, 1 ay kala yüklü miktarda para yatırmanız fark ediliyor. Evrak eksikliğinden red yemiş olabilirsin. Annen ve varsa tapu ile beraber tam evraklı başvuru yapmanı öneririm.

      • Rojda Defne
       Ağustos 14, 2016
       Cevapla

       evraklarıma bakıldı eksik olsaydı söylenirdi iş yerinden dilekçe, maaş bodroları, 4A hizmet dökümü vs. verdim. Red belgemde türkiye’de ailevi,ekonomik ve maddi bağlarınızı yeterli bir şekilde kanıtlayamadınız ve türkiye’de geçim temelinizin istikrarlı bir şekilde sağlanmış olduğuna dair olumlu kanaat ,sunulan belgeler ile oluşmamıştır yazısı vardı. Ayrıca öğrenci olduğum için teminat belgesi almam gerekiyormuş bunu aldım sponsorluğuda biraz daha garantiye alarak itiraz etmeyi düşünüyorum sizin yorumunuz nedir?

       • Rojda Defne
        Ağustos 14, 2016

        Ve benim evraklarımın hiçbiri gelmedi sadece davetiye ve pasaportum geri geldi sordum fakat bi bilgilerinin olmadıgını söylediler

       • Ağustos 15, 2016

        Selam Rojda,

        Evrakların gönderilmemesinin sebebi inandırıcı veya yetersiz olmasından olabilir. Bu yüzden ikinci kez evrakları toplarken daha doğru bir şekilde toplamaya çalışmalısın. Bu OHAL yüzünden vize verme işlemleri zorlaşmış. Bende öğrenciyken vize başvurusunda bulundum ama benden teminat belgesi istemediler. İmzalar taklit ise bunlara iyi dikkat ediyorlar ve gerçekçi bulmamış olabilirler. En son başka bir ülkeye başvurmayı denemelisin.

 105. Keyif
  Haziran 12, 2016
  Cevapla

  Merhaba,
  Annemin düzenli olarak banka hesabına 2000-3000 tl para yatmakta fakat bu para maaş değildir yani annem bir çalışan değil, annemin 9000tl lik bir banka hesabı var (vadeli)
  bana sponsor oldu ve ben red yedim
  acaba annem çalışan olmadığı için midir ?
  bunu nasıl çözebiliriz ?

  • Haziran 16, 2016
   Cevapla

   Red yeme sebebinizi söylerseniz daha fazla yardımcı olabilirim.

 106. mka
  Aralık 1, 2015
  Cevapla

  Hocam site guzel eline saglik. Annem ve ben babamin emekli maaşını aliyoruz ogrenciyim aylik 1010 lira gibi bi gelirim var anneminde maas hesabina her ay 900 lira yatiyor. babam vefat etti annemin uzerine ev araba yok sponsor olarak gostersem nasil olur. Dayimida gosterebilirim ama nufus kayit orneginde nasil cikacak o ?

  • Aralık 9, 2015
   Cevapla

   Selamlar MKA,
   Öncelikle başvuracağın konsolosluklara göre anne-baba harici sponsorluklarda şartlar değişiklik gösteriyor. Bu konuda anneni sponsor göstermen yeterlidir. Öğrenci olduğundan annenin emekli maaşını göstersen vize için geçerli bir sebep olacağı kanaatindeyim. Dayın konusunda ısrarcı isen dayının akraban olduğunu kanıtlar belge almalısın. Annenden gelen akraban olduğunu kaymakamlıktan aldığın bir kağıtla hallediliyordu fakat ismini hatırlayamadım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir